22 Mayıs 2024

Rakibimizi Tanıyalım: Hamburg Towers – Beşiktaş Emlakjet

BKT EuroCup A grubu 15. hafta mücadelesinde temsilcimiz Beşiktaş Emlakjet, Almanya’da Hamburg Towers‘a konuk oluyor.

17 Ocak Çarşamba günü saat 21:30’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler TRT Spor ekranlarından canlı olarak izleyebilecekler.

Temsilcimiz 14 maçın ardından hanesine 8 galibiyet yazdırdı ve 5. sırada yer alıyor. Alman ekibi ise ligin zayıf halkalarından birisi, şuana kadar sadece 2 galibiyet elde debildiler ve kalan tüm maçları kazansalar da play-off şansları kalmadı, artık formalite için maçlara çıkıyorlar.

Gelin birlikte rakibimizi biraz daha yakından tanıyalım, keyifli okumalar.

Kadro Derinliği

Guard: Aljani Durham, Niklas Krause, Mark Hughes, Camron Reece, Nico Brauner, Leif Moeller, Al-Fayed Alegbe-Issifou, Noe Bom
Forvet: Lukas Meisner, Simonas Paukste, William Christmas, Seth Hinrichs, Vincent King, Daniel Johansson, Mika Tangermann, Linus Hoffmann
Pivot: Aleksander Dziewa, Jonas Wohlfarth-Bottermann

Koç: Benka Barloschky

Dikkat Edilmesi Gereken İsimler

Sezonun büyük hayal kırıklıklarından birisi olan Alman ekibi, ligde toparlanma sinyalleri gösterirken öne çıkan isimler aslında EuroCup’da da şuana kadar değerli parçalardı. Bu maçta öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken isim ise Aljami Durham. 25 yaşındaki Amerikalı guard, EuroCup sahnesinde çıktığı 12 maçta 12.4 sayı ortalamalası ile takımın en skorer ikinci isim ve istatistiklerine 3.2 ribaund, 4.2 asist ekleyerek de çok yönlü bir isim olduğunu gösterdi.

Diğer önemli isim ise Aleksander Dziewa. Polonya milli takımının da bir parçası olan 26 yaşındaki uzun, çember altındaki etkinliği ile takımın en önemli hücum silahına dönüşmüş durumda. 13 maçta ortalama 12.9 sayı üretti ve takımın en skorer ismi konumda. Ayrıca 5.0 ribaund ile takımın bu alanda da lideri. Dolayısıyla bizi pota altında en çok zorlayacak isim olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Galibiyetin Anahtarı: Üçlük Yüzdeleri

Alman ekibi yay gerisinden yüzde 36.8 ile oynuyor ve bu alanda lig ortalamasının üzerinde yer alıyor. Maç başında sadece 77.6 sayı üretebilen, düşük skor potansiyelli bir takım olarak üçlük atışlar onlar için hayati önem taşıyor diyebiliriz. Özellikle iki isim var ki çok dikkat etmemiz lazım; yüzde 51.3 ile oynayan 4 numara Hinrichs ve yüzde 50 ile oynayan guard Durham. Ayrıca Hughes da ritmini bulduğunda canımızı yakabilecek bir isim.

Temsilcimiz ise maalesef ligin en kötü üçlük atan takımı… Yüzde 31.5 ile 20 takım arasında son sıraya demir atmış durumdayız… Ama işin savunma tarafına gelince de Hamburg’un rakiplere yüzde 41.3 ile üçlük izni verdiğini, bu alanda da onların en kötü takım olduğunun altını çizmek gerekli. Dolayısıyla Mitchell ve Yiğit gibi şutörlerimize pozisyon hazırlamamız, Needham’ın da ikili oyunlarda alttan geçen savunmaları cezalandırması galibiyeti daha rahat elde etmemize olanak tanıyacaktır.