22 Mayıs 2024

Maç Önİzlemesi: Pınar Karşıyaka – Breogan

FIBA Şampiyonlar Ligi play-in serisi üçüncü ve son maçında temsilcimiz Pınar Karşıyaka, İspanyol ekibi Breogan‘ı konuk ediyor.

17 Ocak Çarşamba günü saat 20:30’da başlayacak karşılaşmayı basketbol severler Tivibu Spor ekranlarında canlı olarak izleyebilecekler.

Üç Sayı Savunması

Breogan sezon istatistiklerine baktığımızda yay gerisinden yüzde 32.1 ile oynayan, bu alanda vasat bir takım aslında. Ama İspanya’da bizi yendikleri son maçta bu alanda canımızı yakmışlar, yüzde 39.10 ile oynamalarına engel olamamıştık ki bizim çember dövdüğümüz sadece yüzde 14.8 ile üçlük attığımız bir maçta bu fark zaten onlara galibiyete getirmişti… McLemore ve Momirov bu alandaki olağan şüpheliler, onları dış şutlarına ekstra dikkat ederken, Garcia, Fernandez ve Nakic gibi farklı isimlerin de devreyeye girmesine engel olmalıyız.

Topun Değerini Bilmek

İspanyol ekibi savunma odaklı bir takım ve kısalara baskı yapıp rakibi hataya zorlamak, ardından da bu top kayıplarını hızlı hücumlarla cezalandırmak konusunda başarılarılar. Bu nedenle de evimizde oynayacağımız ve bizim de tempo yapmak isteyeceğimiz bu maçta hızlı hücumlarla acele ve zorlama hücumlar arasındaki ince çizgiye dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü sezon ortalamalarına baktığımızda bu alandan maç başına 19.4 sayı üreten bir takım var karşımızda. Ayrıca 14 top kaybı ortalamamız zaten yüksek, bunu aşağı çekmemiz bizim de hücumdaki verimliliğimizi arttıracaktır kuşkusuz.

İyi Geri Koşmak

Rakibin geçiş hücumlarında ve hızlı hücumlarda ne kadar tehlikeli olduğunu evimizde kazandığımız maçta da gördük zaten. Maalesef Karşıyaka da bu konuda savunma anlamında vasat bir ekip, geri koşma problemimiz var. Sadece geri koşma değil, ribaundu aldıkları anda onların kısalarına yapacağımız ilk baskı koşan diğer 4 oyuncunun da işini kolaylaştıracaktır. Topun değerini bilmek dışında kaçan şutların ardınndan da geri koşmaya konsantre olmalı, rakibin yarı sahayı çabuk geçebildiğini unutmamalıyız.