12 Temmuz 2024

Rakibimizi Tanıyalım: FC Porto – Bahçeşehir Koleji

FIBA Europe Cup çeyrek final ilk maçında temsilcimiz Bahçeşehir Koleji, Portekiz ikincisi FC Porto‘ya konuk oluyor.

6 Mart Çarşamba günü saat 23:00’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler NTV ve www.ntvspor.net adresinden canlı olarak izleyebilecekler.

Serinin ikinci ve son maçı İstanbul’da oynanacak, iki maçta toplamda en yüksek skora ulaşan takım yarı final biletini kapmış olacak.

Gelin birlikte rakibimizi biraz daha yakından tanıyalım, keyifli okumalar.

Kadro Derinliği

Guard: Anthony Barber, Aaron Harrison, Charlon Kloof, Miguel Cardoso, Apolo Caetano, Max Landis
Forvet: Cleveland Melvin, Tanner Omlid, Miguel Queiroz, Luis Silva, Joao Guerreiro
Pivot: Phillip Fayne, Keven Gomes, Nuno Camacho de Sa, Yago Carrera

Koç: Fernando Ferreira Vieria de Sa

Dikkat Edilmesi Gereken İsimler

Takımda öne çıkan 2 önemli isim var. İlki NBA patentli oyun kurucuları Anthony Barber. 29 yaşındaki Amerikalı guard, elemeler dahil 13 maçta görev alırken 18.2 sayı, 4.7 ribaund, 4.5 asist istatistikleriyle takımın saha içindeki lideri ve çok yönlü katkısı ile koç Ferreira’nın sahada en güvendiği isim, onun gözü kulağı adeta.

Diğer önemli isim ise Amerikalı 4 numara Cleveland Melvin. O da elemeler dahil 14 maçta görev aldı 17.1 sayı, yüzde 41.1 üçlük, 6.2 ribaund, 1.4 asist, 17.5 verimlilik puanı ortalamalarıyla özellikle Fayne’in yokluğunda takımın hem skor hem de ribaund departmanında en önemli silahlarından birisi.

Galibiyetin Anahtarı: Hücum Ribaundları

Portekiz ekibinin elinde Harrison, Kloof, Barber gibi skor potansiyeli yüksek kısalar olsa da asıl gücünü çember altından alan bir ekip. Dolayısıyla her iki pota altındaki ribaundlar onların oyun sisteminde önemli bir yere sahip. Nitekim elemeler dahil çıktıkları 7 maçtaki ortalamalarına baktığımızda toplam ribaundlarda turnuvadaki en iyi 2. takım konumundalar. Ama asıl önemli olan maç başına 13.5 hücum ribaundu ile bu alanda ligin en iyi ikinci takımı konumundalar! Bu alandaki olağan şüpheliler ise Fayne’in yokluğunda iki Amerikalı oyuncuları Omlid ve Melvin.

22 Kasım’da temsilcimiz Manisa’ya normal sezon maçında konuk olmuşlar ve kazansak da ribaundlar da bize 40-42 ile üstünlük kurmuşlardı. O maçta rakibe 13 hücum ribaundu vermiştik! Melvin, Barber, Kloof 2’şer hücum ribaundu ile en çok canımızı yakan isimlerdi. Bu maçta da aynı senaryoya maruz kalmamak adına Boutsiele ve Cavanaugh’un savunma ribaundlarına ekstra konsantre olmaları, Bouteille, Egemen ve Egehan’ın da onlara destek olması gerekiyor.