30 Mart 2023

İDDİA: Merkezefendi’nin Yeni Oyun Kurucusu Rathan-Mayes Oluyor (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinde Yukatel Merkezefendi Belediyesi, Baskonia’ya transfer olan Heidegger’in yerini dolduruyor.

Basketfaul’de yer alan habere göre son olarak Avustralya Ligi ekiplerinden Melbourne United forması ile izlediğimiz Xavier Rathan-Mayes ile sezon sonuna kadar anlaştılar.

1.93 metre boyunda olan 28 yaşındaki Kanadalı guard, Melbourne’da 28 maçta ortalama 28.9 dakika süre bulurken 14.4 sayı, yüzde 37.6 3sayı, 5.4 ribaund, 4.5 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Avrupa kariyerine AEK’da başlayan, beklentileri karşılayamadığı için sonrasında İsrail ekibi Herzliya ve Romanya’nın Sibiu takımlarından forma giymişti. Gelin Rathan-Mayes’i biraz daha yakından tanıyalım.

Öncelikle Kanadalı guardın dribbling üzerinden etkili bir skorer olduğunu belirtmek gerekli. Potaya atak etmeyi seven, çabukluğu, sürati, atletizmi ve güçlü fiziği sayesinde de temaslara rağmen üretim yapabilen bir guard. Bunun yanında saha görüşü ve pas yetenekleri de iyi seviyede, ikili oyunlarda penetre-pas silahını da verimli kullanıyor. Ayrıca açık alanda hem organizatör hem de bitirici olarak çok etkili, yüksek tempoları seven bir guard. İşin savunma tarafında da yine atletizmi ve güçlü fiziğini iyi kullanan, yanal hareketliliği de ortalamanın üstünde olan bir oyuncu ki her iki guard pozisyonunu da savunabiliyor.

Profesyonel kariyerinin ilk bölümünde önce AEK sonra da Herzliya’da beklentileri karşılayamamasının temel nedeni dış şutlardaki istikrarsızlıktı. Ancak son sınavında, Melbourne forması ile dış şutlarda istikrarı yakalamış bir görüntü verdi. Bu da onun ikili oyunlarda üçlü tehdite sahip olmasını sağladı bu sezon. Tabiki bu istikrarı sürdürmesi gerek, aksi durumda hücumdaki verimliliği çok düşüyor.

Sezonun bu döneminde, market bu kadar darken bir oyun kurucu bulmak gerçekten zor. Bu nedenle de Merkezefendi yönetimini eleştirmek yanlış olur ki düşük bütçeli bir takım olduklarını da biliyoruz. Rayes, Heidegger gibi potansiyelli bir oyuncu değil ve yetenek seviyesi de sınırlı. Özellikle işin hücum tarafında ondan yüksek skorlar beklemek haksızlık olur. Ama işin organizasyon ve savunma tarafında takıma değer katacağı bir gerçek ki Melbourne’de yakaladığı hücum verimliliğini sürdürebilirse, koç Aktaş da onun dribbling üstü üretimlerine Heidegger’e verdiği özgürlüğü sağlayabilirse burada da 15 sayı bandında bir ortalama yakalayabilir.