Phoenix Suns Landry Shamet ile Kontrat Uzattı, Deandre Ayton ile Görüşmeler Tıkandı

Posted by

NBA sezonun başlamasına bir günden az bir süre kalmışken takımlar birer birer çaylak kontratı önümüzdeki sezon sona erecek oyuncularla sözleşme yeniliyor.

Phoenix Suns, bu bağlamda yaz döneminde Brooklyn Nets ile draft gecesi yaptığı takasla kadrosuna kattığı Landry Shamet ile 4 yıl 43 milyon dolar karşılığında yeni anlaşma imzaladı.

Shamet, 2018 NBA draftinde ilk tur yirmi altıncı sıradan Philadelphia 76ers tarafından seçilmişti. Çaylak yılında 76ers’tan Los Angeles Clippers takımına takas edilen 24 yaşındaki şutör gard, geçtiğimiz sezon Brooklyn Nets formasını terletti.

En verimli dönemini Los Angeles Clippers’ta 2018-19 sezonunda geçiren Landry Shamet, o sezon görev aldığı 25 karşılaşmada yayın gerisinden %45 isabetle maç başına 10.9 sayı, 2.2 ribaunt ve 2.3 asist üretmeyi başardı. Geçen sezon James Harden ve Kyrie Irving’in sakatlığında Brooklyn Nets’te özellikle play-off döneminde önemli süre bulan ABD’li gard beklentileri karşılayamamıştı.

Draft gecesi Phoenix Suns’ın yolunu tutan Landry Shamet, Suns formasıyla hazırlık döneminde oynadığı dört karşılaşmada yayın gerisinden %44.4 isabetle 11.0 sayı, 2.0 ribaunt ve 2.8 asist ortalamaları yakaladı.

Öte yandan Phoenix Suns geçen sezon özellikle play-off döneminde gösterdiği gelişimle takımın NBA finallerine yükselmesinde önemli pay sahibi olan Deandre Ayton ile yürüttüğü kontrat yenileme görüşmelerinde mutlu sona ulaşamadı. ESPN’den Adrian Wojnarowski’nin haberine göre, taraflar arasındaki görüşmeler sonuçsuz kaldı.

2018 NBA draftinin bir numarası, geçen sezon play-off döneminde süre aldığı 22 karşılaşmada 15.8 sayı, 11.8 ribaunt ve 1.1 blok ortalamaları yakalamıştı.