14 Ağustos 2022

Partizan Başkanı Ostoja Mijailovic Kulübün Geleceği Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Sezona Zeljko Obradovic yönetiminde, 7Days EuroCup ve Adriyatik Ligi’nde şampiyonluk parolasıyla yola çıkan Partizan’da işler en azından Avrupa kupasında yolunda gitmedi. EuroCup son 16 turunda temsilcimiz Frutti Extra Bursaspor’a elenen Sırp temsilcisinde Başkan Ostoja Mijailovic, kulübün geleceği hakkında açıklamalarda bulundu:

Başkan Mijailovic, kulübün önümüzdeki sezon Turkish Airlines EuroLeague’e katılması hakkında konuşurken, wild cart alma gibi bir talepte bulunmayacaklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Buna biz karar vermeyeceğiz. Eğer EuroLeague yönetiminden bu konuda bize bir talep gelirse bunu değerlendiririz. Ancak kulüp olarak böyle bir talepte bulunmayacağız.”

Bilindiği üzere, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle Rus kulüpleri EuroLeague’den en azından bu sezon için ihraç edilmişti. Önümüzdeki sezon için EuroLeague yönetiminin Rus takımlarının akıbeti konusunda nasıl bir karar alacağı halen belirsizliğini koruyor. Böyle bir ortamda lig yönetiminin önümüzdeki sezon için nasıl bir karar alacağı şimdiden merak konusu. Öte yandan EuroLeague yönetiminin bu sezonki final four organizasyonunu Belgrad’a alması Partizan’ın önümüzdeki sezon EuroLeague’de oynama şansını arttırıyor. Yine de normal şartlarda kulübün EuroLeague’de mücadele edebilmesi için Adriyatik Ligi’nde şampiyonluğa ulaşması gerekiyor.

“Rus Takımlarına Haksızlık Yapıldı”

Rus takımlarına yakınlığıyla bilinen Partizan Başkanı, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizde Rus kulüplerinin mağdur olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Rusya ve Ukrayna arasında olanlardan dolayı çok üzgün olduğumu birçok kez söyledim. CSKA ile çok iyi ilişkilerimiz var, ihraç edilen diğer kulüplerle de temaslarımız sürüyor. Onlarca yıldır Avrupa basketbolunun belkemiğini oluşturan bu kulüplere haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Bu kötü bir durum ama bir şeyler yapabilecek kadar güçlü değiliz.”

“Önemli Bir Gelir Kaynağından Olduk”

7Days EuroCup’ta temsilcimiz Frutti Extra Bursaspor’a son 16 turunda elenerek önemli bir gelir kapısından mahrum kaldıklarını aktaran Partizan Başkanı, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“EuroCup’ta çeyrek final, yarı final ve final maçlarını oynayabilseydik bir milyon euro kazanabilirdik. Bu, mevcut durumda kulüp için çok şey ifade eder. Bu bütçenin yüzde 15-13’ü kadar. Bu kesinlikle kulüp için büyük bir darbe… Devam etmenin bir yolunu bulmalıyız.”

Eurohoops