29 Mart 2023

Pablo Laso: “Luka Doncic Koçluk Yaptığım En İyi Oyuncu”

Geçen sezon Liga Endesa play-offlarında yaşadığı kalp krizinin ardından sağlık sorunları gerekçe gösterilerek Real Madrid tarafından görevine son verilen Pablo Laso, cuma günü Turkish Airlines EuroLeague’de Baskonia’nın evinde Olympiakos’u ağırladığı maçın ardından açıklamalarda bulundu.

Aslen Bask kökenli olan başarılı teknik adam, verdiği demeçte, yeniden antrenörlüğe dönmekten, Kızıl Yıldız’ın kendisine olan ilgisine kadar birçok konuya değindi.

Gençliğinde spora futbol oynayarak başladığını belirten teknik adam, daha sonra basketbol oynamayı seçerek kendisine başarılı bir kariyer yaptığını şöyle aktardı:

 “Oynamak için kar küremek zorunda kaldığımı hatırlıyorum. Futbolda çok iyiydim ama basketbola geçtim. Ve genelde söylenenin aksine babam yüzünden değildi. İlk mücadelem Baskonia için oynamaya çalışmaktı. Herkesin imza atacağı bir kariyeri tamamlamak için Madrid’i, milli takımı ve diğer takımları geçtim.”

Basketbol felsefesinden bahseden Pablo Laso, kısa ve öz konuşmayı tercih etti.

“En önemli şeyin genellikle savunma olduğu sürekli bir oyundur çünkü hücum, geride ne yaptığınızla bağlantılıdır. Kötü hücum edenler aynı zamanda genel olarak kötü savunma yaparlar.”

Zeljko Obradovic’in Avrupa’nın en iyi koçu olduğuna inandığını belirten Laso, Partizan’ın EuroLeague’e kötü bir başlangıç yapmasını oyun kurucu pozisyonundaki eksikliğe bağladı.

11 yıllık Real Madrid kariyerinde iki kez – 2015, 2018- Turkish Airlines EuroLeague’i kazanan başarılı koç antrenörlüğe dönmek için acelesi olmadığı dile getirdi ve Kızıl Yıldız’ın kendisine olan ilgisinden bahsederken basketbola olan tutkusunu şu şekilde açıkladı:

“Televizyonda maçları izlediğimde bile sinirleniyorum. Basketbola karşı bir tutkunuz yoksa bunu hiçbir koşulda oyuncularınıza aktaramazsınız.”

“Koçluğa dönmek için acelem yok. Bu sadece sizi arayan ilk kişiye evet deme meselesi değil.”

Geçen sezon Real Madrid’in başındayken Thomas Heurtel ile yaşadığı soruna değinen İspanyol teknik adam, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Antrenör genellikle kendini çok yalnız hissediyor. Ben Heurtel’i, gerçek şu ki oyuncu kendini dışladı. Ama onu oynamayı bırakmamın sebebinin sadece bir gece dışarı çıkması olduğunu mu düşünüyorsun? Bu aptalca olurdu.”

basketnews

Şu anda Luka Doncic’i izlemekten büyük keyif aldığını vurgulayan Pablo Laso, kariyerinde koçluk en iyi oyuncunun Sloven yıldız olduğunu aktardı.