2 Mart 2024

NBA ve Bizimkiler II: Cedi Osman İstikrar

Daha önce belirttiğim gibi bu sezon NBA‘de Türkiye’yi temsil eden oyuncuların performanslarını değerlendirmeye çalışacağım. Daha önce bu isimler arasında en potansiyelli isim olan Alperen Şengün’e değinen bir yazı kaleme almıştım. Şimdi de sıra Cedi Osman‘da…

Cedi Osman, Anadolu Efes‘ten 21 yaşında ayrılarak NBA’in yolunu tuttu. Aslına bakılacak olursa, dünyanın en zorlu ve rekabetçi ligine bence biraz erken gitmek zorunda kaldı.

2016-17 sezonunda Dusan Ivkovic yönetiminde giren Anadolu Efes, o yıl duayen Sırp koçun liderliğinde Furkan Korkmaz, Cedi Osman ve Okben Ulubay gibi jenerasyonunun en önemli isimlerine yatırım yapmayı tercih etmişti. Bu strateji Ivkovic yönetiminde hüsranla sonuçlandıktan sonra kadro bir anda dağıldı.

NBA’de altıncı sezonun geçiren Cedi Osman, bu yaz döneminde milli takımla sonu hüsranla biten, kısmen başarılı bir EuroBasket turnuvası oynadı.

Yaz hüsranla sonuçlansa da; sezon öncesi kadrosuna önemli eklemeler yapan Cleveland Cavaliers ile sezona harika bir giriş yapmayı başardı yıldız kanat oyuncumuz. Üstelik hakkında çıkan takas dedikodularına karşın gereken zihinsel çabayı sarf ederek başardı bunu.

Kadrosuna Donovan Mitchell gibi ligin en iyi 30 oyuncusu arasında yer alan hem skorer hem de oyun kurma becerisine sahip bir yıldızı ekleyen Cavs için sezon oldukça iyi başladı.

İlk maçta Darius Garland’ı kaybetmelerine karşın sezona 9 maç sonunda 8 galibiyet alarak başladılar. Bu periyotta Cedi Osman oyun içinde en zayıf olduğu topla karar verme kabiliyeti sınırlandırıldığı için daha çok nokta şutör olarak kullanılıp oldukça verimli oldu. (Tıpkı 2022  EuroBasket grup maçlarında takımı sırtlayan Cedi Osman örneğinde olduğu gibi)

Akabinde Cleveland Cavaliers tabiri caizse fetret devrine girdi. Üst üste alınan mağlubiyetlerde sezona şut performansı olarak harika başlayan Cedi de bocaladı. Yayın gerisinden %45’lere varan isabet oranı bir anda serbest düşüşe geçti. (Bknz: EuroBasket 2022 Fransa maçı)

Aşağıdaki grafikte milli oyuncunun altı sezonluk performansı değerlendirilmiştir.

Değerlendirme

Donovan Mitchell’in kadroya eklenmesiyle rolünün sınırları yeniden belirlenen Cedi Osman, şu ana kadar net ratingde kadro kalitesinin iyileşmesine paralel olarak müthiş bir ivme yakaladı. Bunun yanında NBA’e giden tüm milli oyuncularımızda olan devamlılık sorunları onun kariyerinde kendini pek de göstermedi. Bu noktada bir flaş back yapıp sezon başındaki sıkıntılı durumu hatırlamak faydalı olur.

Cedi için yaz dönemi sancılı geçti; çünkü yine Fransa karşısında saçma hatalarla kaybedilen EuroBasket maçında 2018 FIBA Dünya Şampiyonası’ndaki hatanın bir benzerini tekrarlayarak takımın elenmesinde hedef tahtasına konulan isimlerden biri oldu.

Örnek vermek gerekirse, şu anda TBF başkanı Hidayet Türkoğlu yetenek setinin ona fiziğiyle beraber sunduğu avantajları ancak 2010-11 sezonun tam manasıyla sergileyebildi. Bana kalırsa, NBA’de yetenek setine oranla en başarılı oyuncumuz olan Mehmet Okur bile normal sezonda kariyer zirvesinde sadece iki buçuk sezon kalıcılık yakalayabildi. 

Yine de daha yeni evlenen 27 yaşındaki bir genç için yaşanan bu hüsranın getirdiği ağır yükün altından kalkmak zor olsa da bunu başarması onun için önemliydi. Belki de onun adına en önemlisi eylül ayının ortasında hem milli takımda hedef tahtasına konup hem de Cavs’deki geleceği sorgulanırken altı sezonki devamlılığını sürdürebilmesiydi…