30 Mart 2023

NBA Takım Analizleri: Houston Rockets  

Gidenler: Christian Wood, Dennis Schröder, John Wall, Trevelin Quenn, Anthony Lamb

Gelenler: Boban Marjanovic, Jabari Smith, Tari Eason, Ty Ty Washington, Sterling Brown, Trey Burke, Marquese Chriss

Houston Rockets, James Harden takımdan ayrıldığından bu yana ligin açık ara en zayıf takımı konumunda. All-Star gard takımdan ayrıldığından bu yana iki sezonda çıktıkları 146 normal sezon maçında 111 mağlubiyet aldılar. Bu süreçte net bir çember savunucuları olmadığından ötürü ligin savunma verimliliğinde son sırasındaydılar. Bu makus talihi değiştirmek adına bu seneki draftte iki kanat oyuncusu Jabari Smith ve Tari Eason yanı sıra gard Ty Ty Washington’ı seçtiler.

Bu isimler içinde lotarya seçimi Jabari Smith NBA2K Yaz Ligi’nde beklentileri tam olarak karşılayamasa da Tari Eason harika bir turnuva oynadı. 21 yaşındaki kanat Yaz Ligi’nde 17.2 sayı, 10.2 ribaunt, 1.0 blok ve 1.8 top çalma ortalamaları yakaladı ve takımın sorunlu olduğu ribauntlar ve gerektiğinde çember savunmasında katkı verebileceğini gösterdi. Yayın gerisinden şutunu geliştirebilirse önümüzdeki sezon rotasyonda önemli süreler bulabilir.

Bunun yanında milli oyuncumuz Alperen Şengün, Christian Wood’un takımdan ayrılmasından sonra NBA’de ikinci yılında ilk beşe yerleşecek. 19 yaşındaki Alperen EuroBasket’te A Milli Takım’ın en istikrarlı ismiydi. Turnuvada yavaş ayakları ve zayıf atletizmi yüzünden çember savunmasında beklenenin çok altında performans sergiledi. Hücumda oyununun daha çok post-up’lara dayalı olması modern oyunda beklenenden daha az top kullanmasına yol açsa da saha görüşü ve el hassasiyeti gerçekten üst düzeyde.

Geçen sezonun bir diğer çaylağı Jalen Green ise kariyerine oldukça kötü başlasa da All-Star arasından sonra çıkışa geçti ve normal sezonun son iki ayında takımın en skorer ismi oldu. Özellikle atletizmi ve patlayıcılığı sayesinde hücumda takımı sürükleyebileceğini kanıtlasa da arkadaşlarına pozisyon hazırlama konusunda oldukça cimriydi. Geçen sezonu 2.3 asist ortalamasıyla kapattı.

Yaz döneminde beklentilerin aksine Rockets, veteran şutörü Eric Gordon’ı takasta kullanmadı. Takımın kadro yapısı düşünüldüğünde çift yönlü oynayabilen kanat oyuncuları neredeyse yok. Takım savunma yapanlar ve hücum edenler olarak ikiye ayrılmış durumda. Bu yüzden önümüzdeki sezon için fazla bir beklenti içinde olmayacaklar.

Geçtiğimiz sezonu 20 galibiyetle en kötü dereceyi alarak bitiren Houston Rockets, eğer oyun kurucu problemini çözebilir ve koç Stephen Silas ilk beşte hücum ve savunma dengesini yakalayabilirse, önümüzdeki sezon potansiyel olarak daha çok galibiyet almaya aday. Fakat takımın gard rotasyonu ve saf bir oyun kurucuya sahip olmamaları onları zorlayacaktır. Kevin Porter Jr’a daha ne kadar katlanacaklar ve Ty Ty Washington’ın çaylak sezonunda neler yapacağı onlar adına belirleyici olacak.

Jalen Green geçen sezon sonunda yakaladığı çıkışı sürdürüp Alperen ve Jabari Smith potansiyeli sahaya yansıtıp Tari Eason ve Jae’Sean Tate Usman Garuba ile birlikte savunmayı toparlayabilirse daha çok galibiyet almaya adaylar.