11 Ağustos 2022

Monty Williams NBA’de Yılın Koçu Oldu

NBA’de 2021-22 sezonunun ödülleri birer birer sahiplerini buluyor. Bu sezon Phoenix Suns ile normal sezonu 64 galibiyet alarak ligin zirvesinde tamamlayan Monty Williams yılın koçu seçildi.

Monty Williams, oylamada 458 oy alarak ilk sırada yer alırken, Memphis Grizzlies’ın baş antrenörü Tyler Jenkins 270 oyla ikinci, Miami Heat’in deneyimli antrenörü Eric Spoelstra ise üçüncü sırada yer aldı.

Monty Williams 2019-20 sezonun ortasında eski Fenerbahçe Beko koçu Igor Kokoskov’un görevine son verilmesinin ardından Phoenix Suns’ın başına geçmişti. Suns ile geçirdiği ilk sezonda özellikle bubble döneminde sergilediği performansla beğeni toplayan Monty Williams, ikinci sezonunda Chris Paul’un takıma katılmasının ardından batı konferansını ilk sırada tamamlamıştı.

Bu sezon 64 galibiyet alarak kulüp rekorunu kıran Phoenix Suns, aynı zamanda normal sezonda 18 maç yenilmeyerek üst üste galibiyet rekorunu da elde etmişti.

Williams yönetiminde geçtiğimiz yıl NBA finallerinde Milwaukee Bucks’a 4-2 yenilen Phoenix Suns, bu sezon play-off ilk turunda New Orleans Pelicans engelini 4-2 aştı ve konferans yarı finallerinde Dallas Mavericks ile eşleşti.