22 Mayıs 2024

Maç Sonu Analizi: Manisa, Fransa’dan Mutlu ve Umutlu Dönüyor

FIBA Europe Cup 2.tur M grubu 4. maçında temsilcimiz Manisa BBSK konuk olduğu Gravelines’ı 73-80’lik skorla geçmeyi başardı.

Bu sonuçla temsilcimiz 4. maçında ilk galibiyetini alarak kalan 2 maçta ilk 2 sıra yani çeyrek final bileti için umutlarını sürdürdü. Ancak şunu da hatırlatalım ilk maçı evimizde 11 sayı farkla kaybettiğimiz için ikili averaj üstünlüğünü Fransız ekibine kaptırmış olduk maalesef. Gravelines ise yoluna 2-2 ile aynı durumdaki Zaragoza’nın yanında ikinci sırada devam etti.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Temsilcimizde Daron Russell 18 sayı (5-8 üçlük), 5 ribaund, 5 asist ile yıldızlaşırken, Francisco Cruz 16 sayı, 2 ribaund, 9 asist ve Ryan Luther 14 sayı, 5 ribaund, 2 asist, 4 top çalma ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Ev sahibi ekipte ise Johnny Berhanemeskel 19 sayı (4-5 üçlük), 4 ribaund ve Kris Clyburn 11 sayı, 3 ribaund ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Ev sahibi ekip maça beklendiği gibi agresif başladı. Savunmayı oturtamadığımız ilk dakikalarda 9-3’lük bir seri yakaladılar. Koç Demir’in benche başvurarak oradan istediği enerjiyi alması savunmamızın toparlanmasını sağladı ve ilk çeyreği 16-17 ile önde bitirmeyi başardık. İkinci çeyrekle beraber iki etkili guardları Berhanemeskel ve Jackson liderliğinde tempoyu arttıran, savunma kaynaklı hızlı hücum sayılarıyla rahat skor üreten Gravelines karşısında hem savunmada yumuşak kaldık hem de hücumda Russell dışında istikrarlı bir şekilde cevap veremedik. Bu nedenle de soyunma odasına 44-34 geride girdik.

Üçüncü çeyrekle beraber direncimizi arttırdık, bu kez Russell’ın yanında Cruz da beklenen skor katkısını vermeye başladı ve hücumda toparlandık. Savunmayı istediğimiz seviyeye getiremediğimiz için 21 sayı yediğimiz bu çeyreği de 65-60 geride geçtik. Final çeyreğinde ise Luther’ı devreye sokarak aradığımız dengeyi sağladık, skora eşitlik geldi. Russell’ın liderliğindeki hücumlarda Cruz ve Luther’i bitirici kullanarak istikrarlı skor üretimine devam ettik ve 4 sayılık farkı bulduk. Bitime 50 saniye kala Gravelines adına çizgiye giden eski dost Nnoko iki atışı da kulanamayınca avantajı koruduk ve biz hücumda Terry’i kullanarak onun smacıyla farkı 6 sayıya çıkardık. Bitime 13 saniye kala Russell çizgiden 1-2 kullansa da onlara skor üretim şansı vermedik tekrar ve 4 saniye kala Luther’in basketiyle 73-80’lik skoru bulup maçı da kazanmayı başardık.