22 Mayıs 2024

Maç Sonu Analizi: Koç Ataman Yönetimindeki Panathinaikos, Olympiakos’u Yine Yendi

Yunanistan Ligi 15. hafta mücadelesinde Panathinaikos, OAKA’da konuk ettiği ezeli rakibi Olympiakos‘u 85-80’lik skorla devirmeyi başardı. Barış ve Dostluk Salonu’nda oynanan ligdeki ilk maçı da yine Pana, 54-66’lık skorla kazanmayı bilmişti.

Bu sonuçla Yoncalar yollarına namağlup bir şekilde, 15’te 15 ile devam ederken liderlik koltuğunda oturayı da sürdürdüler. Kırmızılar ise evlerinde kaybettikleri ezeli rakiplerine deplasmanda da kaybederek 13-2’lik dereceleriyle 2. sırada kalmaya devam ettiler.

Koç Ataman’ın yönetimindeki ev sahibi ekipte Jerian Grant 19 sayı, 2 ribaund, 5 asist, Marius Grigonis 18 sayı, 2 ribaund, Kendrick Nunn 16 sayı, 2 asist, Kostas Mitoglou 131 sayı, 9 ribaund ve Mathias Lessort 11 sayı, 7 ribaund, 2 asist ile galibiyeti getiren başlıca isimlerdi.

Misafir takımda ise Filip Petrusev 18 sayı, 6 ribaund, 3 asist, Nigel Williams-Goss 16 sayı, 4 ribaund, 7 asist, Alec Peters 14 sayı, 7 ribaund, 2 asist ve Thomas Walkup 11 sayı, 3 ribaund, 6 asist ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Panathinaikos, ev sahibi motivasyonuyla beraber maça diri ve enerjik giren taraftı. Olympiakos ise Walkup liderliğinde ayakta kalmaya çalıştı. Ancak ev sahibi ekip Grant ve Grigonis’in etkili oyunlarıyla önce 5-0’lık ardından da 5-2 ikilik iki etkili seri yakalayarak farkı hızlıca çift hanelere çıkardı, kontrolü tamamen ele aldı. Olympiakos reaksiyon göstermek için bir baskı denedi ve bundan sonuç aldı. Peters ve Petrusev’den gelen sayılarla farkı kapattılar, ilk çeyreği Pana 23-18 önde geçti. İkinci çeyreğe Nunn etkili bir giriş yaptı ve Pana’nın farkı 9 sayıya çıkarmasını sağladı. Amerikalı skorere çözüm bulamayan Olympiakos, hücumda da kontak kapatınca Pana farkı 14 sayıya kadar çıkardı… Devrenin son bölümünde ise beklenen geri dönüşü Williams-Goss ve yine Petrusev liderliğinde yaparak farkı kapatıp maça ortak oldular, soyunma odasına Pana 44-42 önde girdi.

İkinci yarıya tatsız haberlerle girdik… Pana cephesinde Sloukas tekrar sahaya dönmezken, Olympiakos’un yıldız uzunu da geri koşarken takım arkadaşı Papanikolaou’ya çarparak talihsiz bir sakatlık geçirerek maçı tamamladı. Üçüncü çeyrekte uzunların savaşını izledik. Petrusev, misafir takımı ayakta tutmaya çalışsa da Mitoglou liderliğindeki Pana’nın enerjisi saha fazlaydı, 30 dakikayı da 9 sayı farkla, 63-54 önde kapatmayı başardılar. Son çeyreğe ise Grigonis fırtınası ile girdik. Litvanyatlı skorer üst üste 7 sayı bularak takımının farkı çift hanelere çıkarmasını sağladı. Sonrasında Lessort’u da çember altında kullanmaya başlayınca farkı 15 sayılara kadar çıktı ve bu dönemde Petrusev’in de beşlemesiyle Olympiakos’un direncinin kırıldığı düşünüldü. Ancak ilk yarıda yaptıkları geri dönüşte olduğu gibi yine iyi bir baskıyla geri döndüler. Walkup ve Peters’dan gelen sayılarla farkı 1 sayıya kadar indirip, maça ortak oldular. Önce Grant sonra da Goss’un çizgiye derek 1-2 ile isabet bulmaları durumu değiştirmedi. Ardından Goss, Olympiakos adına önemli bir fırsatı değerlendiremedi. Bu kez çizgiye giden Grigonis hata yapmadı ve takımını 3 sayı farkla öne geçirdi. Son toptan isabet bulamayan Olympiakos, hücum ribaundu kovalarken bu kez Kalaitzakis’i çizgiye gönderdi ve genç oyuncu da 2-2 yapınca skoru 85-80 Pana lehine tescillemiş oldu.