22 Mayıs 2024

Maç Sonu Analizi: Galatasaray, 25 Farkı Koruyamadı ve Dijon’a Teslim Oldu!

FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turu J grubu ikinci maçında temsilcimiz Galatasaray Ekmas konuk ettiği Dijon karşısında 25 sayılık farkı koruyamadı ve sahadan 93-96’lık skorla mağlup ayrıldı.

Bu sonuçla Fransız ekibi ilk galibiyetine ulaşırken, temsilcimiz ikinci maçında da galibiyetle tanışamamış oldu.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Fransız ekibinde daha önce Gaziantep ve Beşiktaş forması ile izlediğimiz Leyton Hammonds 20 sayı, 2 ribaund ile öne çıkarken, Giovan Oniangue 17 sayı, David Holston 15 sayı, 9 asist ve Ahmad Caver 14 sayı, 5 asist ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Temsilcimize ise David McCormack 21 sayı, 4 ribaund, 2 asist ile en skorer isim olurken, Dee Bost 17 sayı, 4 ribaund, 4 asist, Klemen Prepelic 14 sayı, 4 ribaund, 8 asist ve Sadık Emir Kabaca 12 sayı, 3 ribaund ile direnen diğer isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Temsilcimiz taraftar desteğini de arkasına alarak Walden liderliğinde enerjik bir başlangıç yaptı. Amerikalı guardın ürettiği 5 sayı sayesinde maça 7-0’lık bir seriyle girdik. Yay gerisinden de ritmini bulan temsilcimiz skoru hızlıca 20-7’ye getirdi. Pota altında da McCormack’i verimli kullanarak neredeyse hatasız hücum eden, Dijon savunması yokmuş gibi oynayan sarı kırmızılılar farkı 17 sayıya kadar çıkardı! Fransız ekibi hücumda çember altını kullanmaya çalışıp dirense de yol geçen hanı savunma moduyla ayakta kalamadılar, ilk çeyreği 38-24 gibi muazzam bir skorla önde tamamladık. İkinci çeyrekte iki takım da savunmadaki vidaları sıkmaya başladı, skor da haliyle düştü, makul seviyelere geldi. Walden’ın sakatlanarak kenara gelmesi sonrası hücumda liderliği Prepelic üstlenmeye başladı ve hem bulduğu sayılar hem de asistleriyle hücumdaki momentumu elimizde tutmamızı sağladı. McCormack’i da pota altında etkili kullanmaya devam eden temsilcimiz, soyunma odasına 60-44 gibi net bir üstünlükle girdi.

Üçüncü çeyreğe de fırtına gibi bir giriş yaptı sarı kırmızılılar. Bu kez de Bost sahneye çıktı ve onun liderliğinde hücumdaki yüksek verimliliği sürdürdük. Fransız ekibi erken bir molayla oyuna müdahele etmeye çalışsa da savunmada yine ayakta kalamadı temsilcimiz karşısında. Bost’un oyunu dominet ettiği bu çeyrekte farkı daha da arttıran, 25 sayılara çıkaran temsilcimiz final çeyreğine 83-63’lük müthiş bir avantajla girdi. Ancak ilk 3 çeyreğin aksine bu kez Dijon üst perdeden bir giriş yaptı, 0-7’lik seri yakaladılar ve Oniangue ile Hammonds’u bitirici olarak yüksek yüzdeyle kullanarak farkı 13 sayıya kadar düşürdüler. Bitime 5 dakika kala savunmayı iyice sertleştiren ve farkı tek hanelere indiren Fransız ekibi, tecrübeli oyun kurucu Holston’un devreye girmesiyle farkı eritip maça da ortak oldu. Bitime 2 dakika kala da Caver sahneye çıktı ve maça 92-92 eşitlik getirdi! Hücumda tıkanan, ilk 3 çeyrekteki üretimi ve verimliliği mumla arayan Galatasaray’da bitime 49 saniye kala çizgiye giden Prepelic 1-2 atarak skoru 93-92 lehimize çevirdi. Ancak Dijon hücumunda Caver’i savunamadık ve tam 39 dakika sonra Dijon ilk kez öne geçti, 93-94… Kritik hücumu kullanamayan temsilcimizde, Bost savunmaya dönerken sportmenlik dışı faul yapınca çizgide hata yapmayan Dijon, 25 sayıdan döndüğü karşılaşmayı 93-96’lık skorla kazanarak altın değerinde bir deplasman galibiyeti elde etmiş oldu.