12 Temmuz 2024

Maç Sonu Analizi: Efes, Karşıyaka’yı Zor da Olsa Geçerek Finale Yükseldi

Konya’da düzenlenen ING Türkiye Kupası dörtlü final organizasyonunda Anadolu Efes, ilk yarı final maçında Pınar Karşıyaka‘yı zor da olsa 81-77’lik skorla geçerek final biletini kaptı.

Anadolu Efes, finalde Fenerbahçe Beko-Beşiktaş Emlakjet derbisinin galibi ile kaşılaşacak.

Lacivert beyazlılarda Shane Larkin 23 sayı, 6 ribaund, 5 asist ile yıldızlaşırken, Erten Gazi 10 sayı, 3 ribaund, Tibor Pleiss 16 sayı, 10 ribaund, 2 asist, Will Clyburn 10 sayı, 9 ribaund, 4 asist ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Karşıyaka cephesinde ise Vernon Carey 16 sayı, 10 ribaund, Errick McCollum 12 sayı, 3 ribaund, 7 asist, Vitto Brown 10 sayı, 2 ribaund ile direnen isimler oldular.

EDİTÖR YORUMU:

Anadolu Efes, maça etkili başlayan taraf oldu. Sahaya sürdükleri ilk 5 oyuncularının tamamının devreye girip skora katkı vermeleriyle 15 sayı üreterek 5 sayı ile öne geçtiler ilk 5 dakikayı. Çeyreğin geri kalanında da üretimde sorun yaşamayan Efes, Karşıyaka’nın yay gerisinden sergilediği kötü performans sayesinde farkı korudu ve ilk 10 dakikayı 23-16 ile önde tamamladı. İkinci çeyreğe Karşıyaka beklendiği gibi reaksiyon gösterek başladı. Koç Sarıca’nın öğrencileri savunmada vidaları sıkarak buradan kaynaklı buldukları sayılarla 0-10’luk bir seri yakaladılar ve maça ortal olup öne geçmeyi de başardılar. Efes ise karşılığı hızlıca Larkin ile verdi. Yıldız skorerin hem atıp hem attırdığı sekans sayesinde 6 sayı farkla yeniden öne geçtiler. İki takımın da yay gerisinden çok düşük yüzdeyle oynadığı ilk yarıyı Efes 36-30 önde bitirdi.

Üçüncü çeyreğe Karşıyaka yine savunmayı sertleştirerek başladı ve çaldığı toplar ya da Efes’e yaptırdığı top kayıpları sayesinde bulduğu sayılarla 9-19’luk seri kaladı, çeyreğin ilk kısmını 44-49 önde tamamladılar. Kenardan gelen Hakan’ın oyunun her iki alanında da ortaya koyduğu enerji x-faktör etkisi yarattı. Clyburn’ün suskunluğunu bozamadığı, skor üretiminin çok fazla Larkin’in omuzlarına yüklendiği bu çeyrekte Karşıyaka Carey’i çember altında daha etkili kullanarak skorda kaldı, Efes 30 dakikayı 57-56 önde bitirdi. Son çeyreğin başında Larkin ile beraber uyanan Clyburn de üçlük isabatleri buldu, Efes 9 sayıya çıkardı. Karşıyaka, Brown’dan gelen ekstra sayılarla ayakta kalırken bitime 10 saniye kala McCollum’un üçlüğüyle İzmir ekibi farkı 3 sayıa kadar düşürdü ve maça ortak oldu. Son bölümde Carey’nin basketiyle farkı 3 sayıda tuttu Karşıyaka ama Efes taktik faullerde hata yapmadı ve 81-77’lik skorla kazanarak adını finale yazdıran taraf oldu.