22 Mayıs 2024

Maç Sonu Analizi: Bahçeşehir, Finalin İlk Ayağını Almanya’da 11 Farkla Kaybetti

FIBA Europe Cup final serisi ilk maçında temsilcimiz Bahçeşehir Koleji, Almanya’da konuk olduğu Niners Chemnitz karşısında hücumda istediği performansı sergilemeyince 85-74’lük skorla kaybetmekten kurtulamadı.

Serinin ikinci ve son maçı 24 Nisan’da Ataşehir’de oynanacak, temsilcimiz kupayı kaldırmak için evindeki o maçı minimum 12 sayı farkla kazanmak durumunda.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ev sahibi ekipte DeAndre Lansdowne 16 sayı, 7 ribaund, 8 asist ile yıldızlaşırken, Wesley Van Beck 13 sayı, Jonas Richter 12 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Kevin Yebo 12 sayı, 7 ribaund ve Jeffery Garrett 10 sayı, 9 ribaund ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Temsilcimizde ise Axel Bouteille 25 sayı, 9 ribaund ile en skorer isim olurken, Tony Taylor 15 sayı, 7 asist, Tyler Cavanaugh 14 sayı, 10 ribaund ve Jerry Boutsiele 13 sayı, 4 ribaund ile direnen diğer isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Ev sahibi ekip Garrett’ın forvette bulduğu ekstra üçlüklerle iyi bir başlangıç yaptı. Biz de tecrübeli oyun kurucumuz Taylor’dan gelen 8 sayıyla onlara cevap verdik ve ilk bölüm 10-10 eşitlikle geçildi. Çeyreğin kalan bölümünde forvette oynadıkları ikili oyunlarla canımızı çok yaktılar, burada adam değişme savunmasında aksadık ve farkı açmalarına engel olamadık. Savunma dengemizi bozan Chemnitz hücum ribaundlarında da etkili oldu ve bu sayede ilk 10 dakikayı 29-18 gibi farklı bir skorla geride kapattık. İkinci çeyreğin başında Yebo ve Kajami-Keane liderliğinde 6-0’lık bir seri yakaladılar, skor üretmekte çok zorladık. Ama hızlıca reaksiyon verdik ve Cavanaugh liderliğinde 0-7’lik karşı bir seri bulduk, farkı 10 sayı bandına düşürdük. Bu bölümde aslında savunmayı da sertleştirdik ama bu sefer de bolca çizgiye giden ev sahibi oradan ürettiği sayılarla farkı 14 sayıya çekip orada da tuttu ve soyunma odasına 50-36 geride gittik.

Soyunma odasından dönüşte iki takım da birbirine savunmada önlem alamadı ve karşılıklı basketlerle geçildi ilk 5 dakika, fark da 14-15 bandında kalmaya devam etti. En güvendiğimiz el olan Bouteille çeyreğin son iki dakikasında devreye girdi ve farkı tek hanelere indirdik onun liderliğinde. Ama Chemnitz tecrübeli guardı Lansdowne liderliğinde farkı azalmamıza izin vermedi, oyunun kontrolünü yeniden ele alarak 30 dakikayı 68-58 önde tamamladılar. Final çeyreğine üst üste top kayıplarıyla başladık, stresi yönetemedik maalesef. Bunları hızlı hücum sayılarıyla cezalandıran Chemnitz farkı tekrar ilk yarıdaki seviyelere, 14 sayıya getirdi. Son bölümde Bouteille tekrar devreye girdi, farkı biraz olsun eriterek bizi umutlandırdı fakat hem yanına istikrarlı bir skor opisyonu daha koyamadık hem de sezon boyunca devam eden yumuşak savunma performansımızla burada da farkı kapatmamız mümkün olmadı, sahadan 85-74’lük skorla mağlup ayrıldık. Yay gerisinden sezon ortalaması yüzde 41.7 olan bir takımın yüzde 19 ile üçlük attığı buna ek olarak rakibe de 15 hücum ribaundu vererek ekstra şanslar tanıdığı bir maçı kazanması zaten çok ama çok zordu…