25 Mart 2023

MAÇ ÖNİZLEMESİ: Valencia – Fenerbahçe Beko

Turkish Airlines Euroleague 29. hafta mücadelesinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko, İspanya’da Valencia ile karşılaşacak.

16 Mart Perşembe günü saat 22:30’da başlaycak ve S Sport’da canlı olarak yayınlanacak Fenerbahçe Beko‘nun bu zorlu karşılaşmasının önizlemesini gelin birlikte hazırlayalım.

Ribaundlar ve Ribaundlar

Bu sezon ribaundlar bir çok maçta canımızı yakan temel faktörlerden biri oldu. Ama bu kez karşımızda ribaundlar konusunda bizden daha fazla sıkıntı çeken bir rakip var diyebiliriz. Dolayısıyla her iki pota altında da oların bu zaaflarından faydalanarak üstünlük kurmamız önemli olacak. Her iki pota altında da ligin en kötü 5-6 takımından biri konununda olan Valencia’nın özellikle Pradilla ve Alexander’dan yoksun olmas uzun rotasyonlarının iyice daralmasına neden oldu. Bu iki ismin de ribaundlar ve boyalı alandaki fiziksel oyunu destekleyen isimler olması pozisyon alma, alan kapatma, box-out gibi konularda onlara daha rahat üstünlük kurmamızı sağlayacak. Tabi şunu da belirtmek lazım, Valencia rakiplere maç başına sadece 9.3 hücum ribaundu veriyor, yani onların pota altında ribaundları almak daha değerli olacak. Bu noktada Booker, Motley, Hayes-Davis üçlüsü burada olağan şüpheliler konumundalar. Onların net savunma ribaundlarını almasını engellemek adına en azından hücum ribaundlarını zorlamamız, kolay ribaund vermemeliyiz.

Top Baskı ve Tempo Kontrolü

Hücum ribaundlarını zorlamamız neden önemli çünkü Valencia bir tempo takımı ve özellikle evlerinde taraftarı da arkalarına alarak her fırsatta tempoyu forse etmeye, yarı sahayı Jones ve Radebaugh gibi isimlerle çabuk geçerek erken top kullanmaya çalışıyorlar. Bu ortamda bizim de hücum ribaundlarını zorlayarak hızlı hücum savunmasına başlamamız ardından da ilk topa baskı yapmayı kesinlikle unutmamalıyız. Calathes, Wilbekin, Dorsey ve Edwards gibi isimlerin atılan toplardan sonra Jones başta olmak üzere Valencia kısalarını takibe başlamalarını, yarı sahayı kolay geçmelerine izin vermeyecek şekilde gerekirse akıllı faullerle onları durdurmalıyız. Temposunu elinden alıp yarı sahaya mahkum kalmış bir Valencia’yı geçmek daha kolay olacaktır.

Ceza Üçlükleri

İki takım adına da üçlükler kritik önem taşıyor. Ama bizim açımızdan durum biraz daha önemli çünkü maç başında yüzde 37.6 ile isabet buluyoruz ve skor potansiyelimizin önemli bir kısmını oluşturuyor yay gerisinden bulduğumuz sayılar diyebiliriz. Valencia ise kendisi yüzde 36 civarında bir yüzdeyle ligin orta şekerli takımlarından birisi fakat diğer taraftan işin savunma tarafında, yay gerisinde kötü bir takım. Rakiplerin maç başına yüzde 37.4 ile oynamasına izin veriyor, bu alanda ligin en kötü 2. takımı konumundalar! Bizim adımıza üçlüklerin ne kadar önemli olduğunu Barça’yı devirdiğimiz son maçta da görmüştük. 9-21 ile yani yüzde 42.9 ile oynadığımız o maçta 81 sayının 27 sayısını üçlüklerden bulmuştuk. Bu maçta da Valencia’nın skor gücüne savunmayla cevap veremediğimiz anlarda atarak da cevap vermemiz gerekecek. Wilbekin, Hayes-Davis, Guduric ve ısınmaya başlayan Dorsey bu konudaki olağan şüpheliler konumunda ki Calathes’in de her zaman olduğu gibi yarı sahada da geçiş hücumlarında da takımı iyi organize ederek bu ceza şutörlerimizi doğru anlarda bulması gerekecek.