22 Mayıs 2024

Maç Önİzlemesi: Tenerife – Tofaş (17.04.24)

FIBA Şampiyonlar Ligi çeyrek final serisi 3. ve son maçında temsilcimiz Tofaş, İspanya’da Tenerife ile karşılaşacak.

17 Nisan Çarşamba günü saat 21:00’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler her zaman olduğu gibi Tivibu Spor ekranlarında izleyebilecekler. Kazananın Final Four için Belgrad bileti kapacağı bu kritik maçın öncesinde takımların durumlarına bir bakalım ve galibiyetin anahtarlarını belirleyim birlikte. Keyifli okumalar.

Tenerife istim üstünde

Tenerife son on maçının yedisini kazanarak oldukça iyi bir ritim yakaladı. Bir önceki maçlarında Liga Endesa’da Bilbao’yu mağlup ettiler. İyi formları özellikle kendi sahalarında oynadıkları maçlarda öne çıkıyor ve tüm kulvarlarda burada evlerinde üst üste 10 galibiyet aldılar. Evlerinde en son Ocak ayı ortasında mağlup oldular!

Sezona biraz yavaş bir başlangıç yaptıktan sonra, Tenerife hedeflerde önemli bir düşüş yaşayabilir gibi görünüyordu. Ancak işler farklı bir şekilde gelişti. Marcelinho Huertas hayatının beşinci on yılında bile inanılmaz basketbol becerilerini ve oyunun bu seviyesinde fark yaratma yeteneğini sergilemeye devam ediyor! Panathinaikos’tan gelen harika şutör Kyle Guy, iyi sonuçlara ve performanslara büyük katkıda bulundu. Olağanüstü bir sezon geçirdikten sonra yeni takımına uyum sağlamakta zorlanmış ve bir önceki sezon yakaladığı o form grafiğine tekrar kavuşmak için İspanya’ya geri dönmüştü. Takımın gücü, tecrübeli Giorgi Shermadini dışında tüm oyuncuların yayın gerisinden tehdit oluşturmasında yatıyor, tabi Shermadini’nin başka değerli özellikleri var. Tecrübeli Gürcü oyuncu takımın boyalı alandaki kilit gücü ve yıllar içinde Huertas ile mükemmel bir ortaklık geliştirdi. İkili oyunları savunmak rakipler için önemli bir zorluk teşkil ediyor.

Tofaş kötü bir dönemden geçiyor

Tofaş son 11 maçında sadece iki galibiyet alabildi ve bu galibiyetlerden biri de Tenerife’ye karşı oynadıkları son maçta geldi. Kötü formları Tofaş’ı Türkiye Süper Ligi’nde hayatta kalma mücadelesinin içine itti.

Kuşkusuz bu Tofaş için hayal kırıklığı yaratan bir sezon oldu ve herkes Orhun Ene liderliğindeki bir takımdan daha fazlasını bekliyordu. Geçmişte bu takımla harika sonuçlar elde etmiş bir isim olan Ene’nin liderliğinin takımı yerel ligde playoff’a taşıması bekleniyordu. Oyuncu kadrosuna gelince, Cassius Winston Bayern’le EuroLeague’de oynayarak tecrübe kazandı ve Caleb Homesley de güvenilir olduğunu gösterdi. Ancak çoğu Türk takımının sorunu yerli oyuncularında yatıyor. Basketbola yapılan önemli yatırımlara rağmen ülke basketbolumuz, Tofaş gibi takımlara önemli katkılar yapabilecek yeterli sayıda bırakın yıldız oyuncuları rol oyuncusu üretmekte bile zorlanıyor.

Galibiyetin anahtarları:

Bir takımın üç ay boyunca evinde yenilmemesi, çoğu misafir takıma karşı ne kadar favori olduklarının açık bir göstergesidir. Eğer Huertas ve Shermadini ikilisi aynı performansı gösterirlerse galibiyete ulaşabilirler.

Tofaş için potansiyel bir avantaj, bu maça hazırlanmak ve çözüm bulmak için bir hafta geçirmiş olmaları. Ligdeki Bodrum maçları ertelenmişti bildiğiniz üzere. Huertas ve Shermadini ikilisini kontrol altına almayı başarırsak, bu maçta bir sürpriz yaparak Final Four biletini kapabiliriz.

Tofaş’ın bir önceki maçta galibiyet almasına ve hafta sonu ligimizde maçı oynamadan dinlenmesine rağmen, bu durum ev sahibi ekibin çok daha güçlü bir kadroya sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ayrıca Tofaş’ın bu deplasman maçı için Avrupa’nın bir ucundan diğer ucuna seyahat etmek zorunda olduğunu ve uzun uçuşların basketbolcuların performansları üzerinde her zaman olumsuz bir etkisi olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Özetle temsilcimiz son haftalarda sergilediği basketbolun bir değil, birkaç kademe üstüne çıkmak zorunda…