23 Mart 2023

MAÇ ÖNİZLEMESİ: Panathinaikos – Anadolu Efes

Turkish Airlines Euroleague 26. hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, OAKA’da Panathinaikos‘a konuk olacak.

2 Mart Perşembe günü saat 22:00’de başlayacak ve S Sport ekranlarından yayınlanacak maçın ön izlemesini her zaman olduğu gibi sizler için hazırladım, keyifli okumalar.

Ribaund Konsantrasyonu

Anadolu Efes‘in sezon genelindeki ribaund performansına baktığımızda beklentilerin altında kaldığını görüyoruz. 32.4 ribaund ortalaması ile ligdeki en kötü 5. takım konumunda. Aslında işin savunma ribaundları konusunda iyi durumdayız, 24.8 ile en iyi ikinci takımız ama konu rakip pota altındaki ribaundlara gelince sıkıntı artıyor… Son dönemde kaybedilen Olympiakos maçında rakibi tam 11 hücum ribaundu verirken, toplamda da 36-28 ile ezilmiştik, maçı da kaybettik. Ucucuna kazandığımız son Asvel maçında ise ribaundlar belirleyici faktörlerden biriydi. Kendi potamızda sadece 4 hücum ribaunduna izin verirken toplamda da 31-23 ile üstünlük kurmuştuk. Bu maçta da özellikle potamızdaki ribaunlara tam konsantre olmalıyız. Pana 10.4 hücum ribaundu ortalaması ile bu alanda 9. sırada ve diğer temsilcimiz Fenerbahçe ile bu sahada oynadığı maçta hücum ribaundları ile ne kadar çok canımızı yaktıklarını unutmadık! Papagiannis, Gudaitis (oynarsa), Williams ve Ponitka bu alanda olağan şüpheliler. Savunma ribaundlarında rakipleri iyi box-out edip onları potadan uzaklaştırmak kritik detaylardan birisi olacak galibiyet yolunda.

Yarı Sahada 1-1 Savunma

Yunan ekibi yüksek tempoda oynamayı seven oyunculardan kurulu. Tempo yapamadıkları ve yarı sahaya kaldıkları zaman da en çok kullandıkları silah, yetenekli oyuncularının birebirdeki yaratıcılığı, zaten bunu istatistiklere bakınca da görebiliyoruz; 14.4 asist ortalaması ile bu alanda en kötü 3. takım konumundalar… Dolayısıyla bizim de savunmada birebirlere iyi konsantre olmamız gerekecek ve bu kadar az asist yapan bir takıma karşı getireceğimiz doğru ve zamanında yardımlar onların tüm dengelerini bozacaktır. Bu noktada dikkat etmemiz gereken olağan şüpheliler Bacon, Lee, Williams üçlüsü olacak. Hem Bacon hem de Lee potaya atak ederek, dribbling üstünden üretmeyi seven ve yay gerisinden istikrarlı olmayan isimler. Dolayısıyla onları çemberden uzakta top kullanmaya itebilirsek verimliliklerini düşürebiliriz. Williams karşısında ise Singleton, Clyburn, M’Baye gibi birebirde iyi iş çıkaracak farklı savunma opsiyonlarımız mevcut zaten.

Tam Sahada Efektif Organizasyon

Dizinden sakatlığı bulunan Micic’den maalesef bu maçta da faydalanamayacağız. Dolayısıyla yüksek tempoda oynamayı seven Pana karşısında bizim de tam sahada iyi organize olmamız gerekecek. Larkin bu alanda yalnız gibi görünse de Beaubois ile Bryant’ın da son maçlarda organizasyona katkıda bulunabildiklerini gördük. Özellikle geçiş hücumlarında Pana’nın savunma zaaflarından doğru faydalanabilmek adına erken tepe ikili oyunlarını verimli kullanmak kritik olacak. Bu noktada Clyburn ve Larkin’in deliciliği sayesinde yarattığımız avantajları ceza şutörlerimizle sonuçlandırarak kolay sayılar bulmamız önem teşkil ediyor. Ayrıca yine savunma yerleşmeden oynanacak bu ikili oyunlarda son dönemde ritmini bulan Zizic’i de bitirici olarak efektif kullanmamız gerekiyor. Sadece kısalar üzerinden üretmeye çalışan Efes’in yüksek tempoda dahi yetersiz kaldığını gördük bu sezon. Tempo basketbolunda uzunları da işin içine sokmalıyız.