25 Şubat 2024

Kyrie Irving Baskebol Dışı Konularla Gündeme Gelmeye Başladı

2022-23 NBA sezonuna 1-5’lik derecesiyle oldukça kötü başlayan Brooklyn Nets’te yıldız gard Kyrie Irving, geçtiğimiz günlerde, sosyal medya hesaplarından Yahudi karşıtı bir film ve kitap tanıtımı yaparak gündeme gelmişti.

Takımının Indiana Pacers’e evinde 116-125 yenildiği maçın ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kyrie Irving, görüşünün arkasında olduğunu belirtti.

“Bir kişi, bir kültür veya bir din ve onların neye inandığı hakkında tartışmak için burada değilim. Halka Yasa dışı bir şey yaptım mı? Birini incittim mi? Birine zarar verdim mi? Dışarı çıkıp belirli bir insan grubundan nefret ettiğimi mi söylüyorum? İnsanların benimle konuşmadan benim için yayınladıkları yargı ve sonra Joe Tsai’nin  söylediklerine saygı duyuyorum, ancak bu paylaşımın Afrika mirasından ne kadar gurur duyduğumla ilgili ego veya gururla ilgisi yok. Ama aynı zamanda Amerika’da özgür bir Siyah adam olarak yaşamak, buraya gelmenin benim için tarihi karmaşıklıklarını bilmek hakkım. Yani inandığım her şeyin arkasında duracağım. Sadece güçleneceğim çünkü yalnız değilim. Etrafımda koca bir ordu var.”

ESPN

Kyrie Irving’in Yahudi karşıtlığı içeren “İbraniler Zencilere: Siyah Amerika’yı Uyandırın” kitabıyla ilgili olarak cuma günü sosyal medya hesapları üzerinden bir mesaj yayınlamıştı. Kitap antisemitik göndermelerle dolu olduğu için konuyla ilgili Nets’in sahibi Irving’in paylaşımına atıfta bulunarak duyduğu üzüntüyü dile getirirken, NBA yönetimi her türlü din, ırk ve cinsiyet ayrımcılığına karşı nefret söylemi içeren paylaşımları kınadığına dair bir bildiri yayınladı.