30 Mart 2023

Kyrie Irving: “Aşı En Büyük İnsan Hakları İhlallerinden Biri”

Geçtiğimiz sezon aşı olmayı reddettiği için NBA normal sezonda sadece 29 maçta forma giyebilen Brooklyn Nets’in yıldızı Kyrie Irving, New Yoork eyaletinde aşı zorunluluğunun kalkmasının açıklanmasından sonra, sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu.

Irving, geçen sezon Nets formasıyla New York eyalet yasaları aşısız oyuncuların NBA’de oynamasına izin vermediği için iç saha maçlarında  forma giyememişti. Aşı zorunluluğunun resmi olarak kalkmasıyla twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Kyrie Irving, şunları dile getirdi:

“Aşısız olup da çalışabilecek durumda olan tüm aşısız kardeşlerim artık ayrımcılığa uğramadan, aşağılanmadan ve kovulmadan hayatlarını sürdürebilmeli. Pandemi süresince uygulanan zorunlu aşı uygulaması, tarihteki en büyük insan hakları ihlallerinden biri.”

Kyrie Irving, yaz aylarından önce Brooklyn Nets’ten takasını istemiş, adı sıkça eski takım arkadaşı LeBron James’in takımı Lakers ile anılmıştı. Fakat beklenen olmadı ve Kevin Durant’in takımda kalmasının ardından yıldız gard kontratındaki 36 milyon dolarlık oyuncu opsiyonunu kullanarak takımında kaldı.