29 Mart 2023

Kristaps Porzingis: “Bu Yaz Çok Çalıştım”

Geçtiğimiz sezon ortasında Dallas Mavericks’ten ayrılarak Washington Wizards’a takas olan Letonyalı uzun Kristaps Porzingis, yeni takımının sezon öncesi kampı öncesi açıklamalarda bulundu.

Wizards’ın yeni sezon öncesi doğu konferansında favoriler arasında gösterilmemesine ilişkin olarak konuşan Letonyalı uzun şunları dile getirdi:

“Beklentilerin düşük olması bizim avantajımıza. Eğer yüksek beklentilerle sezona başlasaydık bu durum üzerimizde baskı yaratabilirdi. Bu yüzden bence iyi bir konumdayız. Herkese bu düşüncenin yanlış olduğunu kanıtlayacak güçteyiz. Kişisel olarak bu tür pozisyonda olmaktan mutluyum. Bence takım olarak iyi bir yıla giriyoruz.”

27 yaşındaki uzun, geçtiğimiz sezon dizindeki sakatlık yüzünden normal sezonda 31 maç kaçırdı. Wizards formasıyla 17 maçta forma giyerken 22.1 sayı, 8.8 ribaunt, 2.9 asist ve 1.5 blok ortalamaları yakalayarak Dallas Mavericks kariyerine oranla daha başarılı bir performans ortaya koydu.

Yaz döneminde FIBA Dünya Kupası Elemeleri ağustos penceresinde Letonya ile iki maça çıkan Porzingis, hem Türkiye hem de İngiltere karşısında takımın en etkili ismiydi. Bu deneyimin yeni sezon öncesi erken ritim bulmasına yardımcı olacağını düşünen 27 yaşındaki uzun, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Fiziksel Olarak Harika Hissediyorum”

“Ağustos ayında milli takımda oynamak ve bir ritim yakalamak için harika bir fırsatım oldu. Milli takımda en son 2017’de oynadım ve ardından New York Knicks ile üçüncü yılıma girdim. Yaz aylarındaki bu üst düzey rekabetçi maçların sezona hızlı bir şekilde girmeme ve hemen iyi bir ritme sahip olmama yardımcı olduğunu düşünüyorum. Uzun ve harika bir yaz geçirdim. Fiziksel olarak harika hissediyorum. Bu yaz vücudum üzerinde çok çalıştım. Sahada sağlıklı ve istikrarlı kalarak kendim için büyük şeyler bekliyorum.”

Kritaps Porzingis, yaşadığı sakatlıklardan ötürü 2017 sezonundan bu yana normal sezonda 57 maçın üzerine çıkamadı. Wizards koçu Wes Unsled Jr, hazırlık kampı öncesi verdiği demeçte Letonyalı yıldızın herhangi sorunu olmadığını ve yeni sezon öncesi dakika sınırlamasına tabi olmayacağını belirtti.