29 Mayıs 2024

Kokoskov: “Obradovic ile Özel Bir İlişkimiz Var.”

Fenerbahçe Beko‘nun yeni koçu Igor Kokoskov, ülkesinin basın organlarından SportKlub’a önemli açıklamalarda bulundu.

Sırp koç, Obradovic ile ilişkisi, Sırbistan milli takımındaki görevi ve Fenerbahçe Beko‘ya transferi gibi bir çok önemli konuda açıklamalar yaptı.

Fenerbahçe Beko ile görüşmelerin çok hızlı ilerlediğini söyleyen başarılı koç, görüşlerini şöyle ifade etti:

Her şey çok hızlı oldu. Fenerbahçe birkaç gün önce menajerimle temasa geçti. İlk görüşmemizi yaptık, daha sonra konuşmaya da devam ettik. Beraber bir yol haritası belirledik ve çok çabuk şekilde anlaşmaya vardık.

SportKlub & Eurohoops

Kariyerinde daha önce Gürcistan, Slovenya ve son olarak da Sırbistan’ın milli takım koçluğunu yapan Kokoskov, Avrupa’da kulüpler düzeyinde daha önce hiç görev almadı. Kokoskov, kariyerinin son 20 yılını NBA’de yardımcı antrenör ve koç olarak geçirmişti.

Avrupa’da ilk kez bir kulüp takımı çalıştıracak olan Kokoskov, bu konu hakkında da şöyle görüş bildirdi:

Bu insanlara biraz şaşırtıcı gelebilir ama modern basketbol dünyasındaki pazar benzersiz. Son yıllarda oyuncuların ve koçların sirkülasyonu iyice hızlandı. NBA’e 20 yıl önce gelmiştim ama bu bir geri dönüş hikayesi değil. Avrupa ve NBA arasında oyuncu, koç alışverişi her zaman var. Amerika’daki takımlar EuroLeague ve Avrupa basketbolunu düzenli olarak takip ediyor. Eskisine göre bu konuda hava değişti, herkes çok daha fazla bilgi sahibi.

SportKlub & Eurohoops

Igor Kokoskov, yeni takımı Fenerbahçe Beko hakkında konuşurken de çok heyecanlı olduğunu dile getirdi:

Fenerbahçe harika bir kulüp. Fenerbahçe, EuroLeague’in önde gelen kulüplerinden birisi ve hepimiz amaçlarının burada zirveye oynamak olduğunu biliyoruz. Zeljko Obradovic ile hem özel hayatımızda hem de profesyonel olarak olağanüstü bir ilişkim var. Birkaç yıl önce İstanbul’da Obradovic’in misafiri olma şansı bulmuştum. Bu esnada Fenerbahçe’nin organizasyon olarak nasıl işlediğini görme fırsatım oldu. İstanbul’u şehir olarak çok bilmiyorum ama kulüp içerisinden birçok kişiyi tanıyorum. Bu yüzden Fenerbahçe’nin teklifini kabul etmek benim için hiç zor olmadı.

SportKlub & Eurohoops

Kokoskov, kendisinden önce 7 sezon boyunca Fenerbahçe Beko’yu çalıştıran Zeljko Obradovic ve Sırbistan milli takımındaki öğrencisi Bogdan Bogdanovic’in sarı-lacivertli kulüp ile yaptıkları görüşmeler esnasında kendisine çok destek olduğunu söyledi:

Obradovic ve Bogdanovic benim çok samimi dostlarım. Bogdan ile şu anda milli takımda çalışıyorum. Zeljko ise hem özel hayatım hem de koçluk kariyerim boyunca her zaman akıl hocam olmuştur. İkisi de Fenerbahçe’de çok büyük iz bıraktı ve kulüpten güzel bir şekilde ayrıldı. Fenerbahçe’ye gelme kararım konusunda ikisi de bana çok olumlu yaklaştı.

SportKlub & Eurohoops

Sarı-lacivertli kulübün önümüzdeki sezonki planlaması hakkında da açıklamalarda bulunan Kokoskov şu ifadeleri kullandı:

Önümüzdeki sezonun planları üzerinde çalışıyoruz. Üzerine fazlasıyla kafa patlattığımız ciddi bir proje var. Benim takımın başına geçiş sürecimde her şey çok hızlı oldu. Bu yüzden önümüzdeki dönemde çok daha derin çalışmalar yapacağız.

SportKlub & Eurohoops

Fenerbahçe Beko ile anlaşmasının ardından Sırbistan milli takımındaki görevine de aynı şekilde devam edeceğini belirten Kokoskov, görüşlerini şöyle belirtti:

Milli takımı çalıştırmak benim çok zevk aldığım bir şey. Bu konuda en ufak bir değişiklik yok. Sırbistan Milli Takımını çalıştırırken aynı zamanda bir kulübü çalıştıran son koç kim hatırlamıyorum. Ancak bu durum milli takımı temsil etmek için tüm enerjimi ve konsantrasyonumu vermeyeceğim anlamına gelmiyor. Milli takımın maç takvimi hakkında çok bir şey bilmiyoruz. Olimpiyatlar, olimpiyat elemeleri ertelendi. Maçlar ne zaman oynanacak, kaç maç oynanacak hala belirsiz. Hala Coronavirüs salgını ile mücadele etmeye devam ediyoruz. Fenerbahçe’deki oyuncular da milli takımda forma giyiyor. Bu açıdan bakınca benim Sırbistan’ı da çalıştırmam bundan farkı değil. Herkesin ülkesi çok önemli. Benim açımdan da milli takım konusunda bir değişim olmadı.

SportKlub & Eurohoops