25 Mart 2023

Koç Silas İtiraf Etti: “Böyle Oynarsa Alperen’e Topu Vermemek Zor.”

NBA Batı Konferansı mücadelesinde Houston Rockets konuk olduğu Los Angeles Lakers’a Lebron’un 48 sayılık müthiş performansı eşliğinde 140-132’lik skorla kaybetmekten kurtulamadı.

Ama sahada Rockets adına da nefis bir performans vardı; genç uzunumuz Alperen Şengün 33 sayı ile kariyer rekorunu kırarken istatistiklerine 15 ribaund, 6 asist, 4 blok eklemeyi başarmıştı.

Karşılaşmanın ardından koçu Stephen Silas da genç yıldızın performansını şu ifadelerle değerlendirdi:

Bu gece Alperen için her şey iyi gidiyordu. Sırtı dönük oyunlar, dirsekte aldığı toplar, pick&roll’ler… Devrildikten sonra çok iyiydi ve oyuncular da onu beslemek konusunda iyi iş çıkardı. O pozisyonları çok yumuşak dokunuşlarla bitiriyor, takım arkadaşları için pozisyon yaratıyordu. Maçın sonlarına doğru Alperen’i savunmaya LeBron geçti. Adam değişme savunması ve fiziksellik sebebiyle bir nebze yavaşladı fakat Alperen, hücum tarafında sansasyoneldi.

Eğer o pasları ona vermeye devam edebilirsek, bugün olduğu gibi hücum ribaundlarında agresif olursa, sırtı dönük oyunlarda topu almaya devam ettikçe… Bu şekilde oynadıkça Alperen’e topu vermemek zor. Sadece hücumda yaptıklarımızla savunmada yaptıklarımızın eşdeğer olmasına dikkat etmeliyiz. Bu akşam 140 sayıya izin verdik, hayal kırıklığıydı.

Birçok genç oyuncu için topun fileden geçtiğini görmek, hücumda ritim yakaladıklarını hissetmek savunmada da ellerinden geleni yapmalarına, ritim bulmalarına ve bazı şeyleri erkenden görmelerine yol açıyor. Oyuna daha çok odaklanıyorlar.

Kaynak: Eurohoops