30 Mart 2023

Koç Ataman, FIBA’nın Pencere Statüsünü Eleştirdi

2023 FIBA Dünya Kupası Avrupa elemeleri I grubundaki son maçında A Milli Takımımız konuk olduğu Belçika‘yı 54-82 gibi farklı bir skorla geçmeyi başarmış ancak kupaya bilet alamamıştı.

Karşılaşmanın ardından koç Ergin Ataman açıklamalarda bulundu:

Ne kadar birbirine kenetlenmiş bir millet olduğumuzu burada bir kez daha gördük. Belçika’dayız ve Türkiye milli takımının basketbol maçında neredeyse salonun tamamı Türklerle dolu. Maçın belirli bir bölümünde depremzede vatandaşlarımız için buraya getirdikleri her şeyi sahaya attılar. Onun dışında 25 bin euro değerindeki bir çeki Federasyon yönetim kurulu üyemiz Hüseyin Beşok’a teslim ettiler.

Belçika’ya ve Belçika Federasyonu’na da çok teşekkür etmek lazım. Maç boyunca Türkiye’nin yanında olduklarını anonslarla belirttiler ve maçın gelirini ülkemize bağışladılar. Bu şunu gösteriyor ki, biz Türk milleti olarak yalnız değiliz. Bütün Avrupa, bütün dünya bizimle beraber. İnşallah bu zor günleri aşacağız. Tabi ki çok önemli kayıplarımız oldu ülkemizde, hepimiz çok üzgünüz.

Maça gelecek olursak, Dünya Kupası’na katılma şansımızı daha önceden kaybetmiştik ama sonuçta burada milli takıma yakışan net bir galibiyet aldık ve bugün bizi desteklemeye gelen gurbetçilerimize hediye ettik. Genç bir jenerasyonla buraya geldik, 25-26 yaş ortalaması olan bir oyuncu grubu. Çok genç isimlerimiz var Berke (Büyüktuncel) gibi.

İyi mücadele ettik. Gönül isterdi ki, Türk milli takımı Dünya Kupası’nda olsun. Ama bu bence FIBA’nın saçmalığından başka bir şey değil. Bu eleme maçları döneminde NBA’deki oyuncularımızı yazın oynanan iki maç dışında hiç kullanamadık. Aynı şekilde EuroLeague oyuncularımızın da birçoğundan yararlanamadık. Sonuç olarak FIBA’nın bu pencere saçmalığı yüzünden Türkiye, Dünya Kupası’nda yer alamayacak.

Fakat çok kaliteli bir jenerasyonumuz var. Kaliteli gençlerimiz var. NBA’de Türkiye için mücadele eden çok değerli oyuncularımız var. Dünya Kupası elemeleri artık bitti. Bu yaz Olimpiyat elemeleri olacak. Oraya tam kadro katılıp elemelerin ilk turunu geçmek istiyoruz. Önümüze bakacağız. Dediğim gibi, burada galibiyetten öte, Belçika’nın küçük bir kentindeki Türk basketbolseverlerin yarattığı atmosfer, tüm dünyaya Türkün gücünü bir kez daha gösterdi. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

TRT Spor