20 Nisan 2024

Jason Kidd, Luka Doncic’i LeBron James ile Kıyasladı

Dallas Mavericks’in baş antrenörü ve eski NBA yıldızı Jason Kidd, takımın süper yıldızı 23 yaşındaki Luka Doncic hakkında övgü dolu ifadeler kullandı.

Başarılı teknik adam, katıldığı All The Smoke podcastinde, Doncic’i diğer oyunculardan farklı kılan özelliklerden bahsederken, 23 yaşındaki Sloven yıldızı LeBron James ile karşılaştırdı.

“Onun için tavan gökyüzü… Sadece 23 yaşında ve oyunu kontrol etme yeteneklerine baktığınızda herkese taş çıkarıyor. Ona koçluk yaptığım için şanslıyım. Dünyayı alt edebileceğine inanıyor. 14-15 yaşından beri profesyonel. Korkmuyor, ikili takımları, anahtarları, kutuyu ve teklileri gördü ve hepsini yenebileceğine inanıyor, ve çoğu zaman bunu başarıyor.”

Jason Kidd geçen yaz Dallas Mavericks’in başına geçerken, ilk sezonunda Mavs, batı konferansı finallerinde Golden State Warriors’a beş maç sonunda elendi. Bu takımın şampiyon olduğu 2011 sezonundan bu yana elde ettiği en büyük başarıydı. Luka Doncic ise 4 yıllık NBA kariyerinde ilk kez Jason Kidd yönetiminde play-off serisi kazanabildi.

Dallas Mavericks’in başarılı antrenörü, Luka Doncic’in fiziğini LeBron James ile karşılaştırırken şunları dile getirdi:

“Onunla arasındaki en büyük fark hızı. Bunun yanında neredeyse LeBron ile boy ölçüşebilecek fiziksel bir boy ve kalınlığa sahip. Rakibi kendisinden uzak tutabiliyor ve tecrübesiyle çok rahat tuzak kuruyor. Temastan korkmuyor ve sahne ışıklarını seviyor.”

Luka Doncic, henüz 17 yaşındayken Real Madrid ile EuroLeague şampiyonluğu kazandı ve  2018 NBA draftinde üçüncü sıradan Dallas Mavericks tarafından seçilerek lige adım attı.