3 Aralık 2023

İDDİA: Tofaş, Eski Gaziantepli Skorer Doyle ile Anlaştı (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Tofaş, koç Ene’nin gelmesiyle beraber yabancı rotasyonunda değişiklikler yapmayı sürdürüyor.

Basketfaul’de yer alan habere göre Tofaş, geçen sezon ülkemizde Gaziantep formasını da terletmiş olan Milton Doyle ile anlaştı.

Bu sezonu Avustralya Ligi’nde Tasmania’da geçiren 1.93 metre boyunda olan 29 yaşındaki tecrübeli guard, çıktığı 31 maçta ortalama 30.1 dakika süre alırken 17.2 sayı, yüzde 32.7 3sayı, 5.0 ribaund, 3.7 asist, 1.7 top çalma ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Açıkçası geçen sezon Gaziantep’de beklentileri karşılayamayan isimlerden biriydi, 29 maçta ortalama 29.2 dakika süre almasına rağmen sadee 11.9 sayı, yüzde 30.7 3sayı, 2.8 ribaund, 3.3 asist, 1.6 top çalma ile katkı verebilmişti. Şimdi koç Ene ve Tofaş ona BSL’de tekrar bir şans verecek.

Gelin öncelikle Doyle’un artılarını hatırlayarak başlayalım analizimize… Hücumda en önemli silahlarından biri ceza üçlükleri. Düzgün ve çabuk bir şut mekaniği var ve penetrecilerin açılarını iyi ayarlayıp saha yerleşimini doğru yapıp, en uygun pozisyonlarda kendisini boşa çıkarmayı biliyor. Perdelerden çıkarak kendisine hazırlanan yakala-at pozisyonlarını da yüzdeli bitiriyor. Bununla beraber ceza atışlarındaki kadar yüksek yüzdeli olmasa da özellikle tepe ikili oyunlarında gelen perde sonrası dribbling üstü 3 sayı tehditi de mevcut ki aynı şekilde penetre sonrası orta mesafeden de ceza kesebiliyor. Floaterları da iyi kullanan Doyle, ikili oyunlar sonrası adam değişmelere karşı aktif hücum edip potaya giderek, teması alan ve sonrasında faul çizgisine de gelebilen bir skorer. Diğer taraftan tam sahada koşmayı seviyor, hem toplu hem de topsuz olarak etkili. Pasör özellikleri de mevcut, bencil bir guard değil. Özellikle ikili oyunlar sonrası devrilen uzunları iyi besliyor. Penetre-pas oyunlarını iyi oynuyor ve set hücumlarında pas trafiği içersinde extra pası da verebiliyor. Savunmada ise en önemli artısı topa yaptığı baskı, bu sayede de çaldığı toplar. Bununla beraber mobil ve çabuk bir oyuncu, yanal hareketliliği de iyi seviyede.

Doyle sahada bir çok pozisyonda bir çok farklı şekilde skor üretebilen ama bunların hiç birini elit düzeyde yapamayan bir isim. Bu nedenle de istikrar konusunda sıkıntıları oluyor maçtan maça hatta aynı maç içerisinde bile. Dış şutlarındaki yüzdesi ise belirleyici konumda. Hücumda çabuk bir ilk adımı olmadığı için rakiplerini yön değiştirmeler ile geçmeye çalışıyor ama tam anlamıyla adam eksiltemediği için birebirde potaya gitmekte zorlanıyor. İşin savunma tarafında ise 1 ve 2 hatta 3 numaralı pozisyonları bile tutabilecek özelliklere sahip. Ancak problem konsantrasyon seviyesi. İstediği zaman, fokuslandığı zaman iyi bir savunmacıya dönüşebiliyor. Ama bu konuda da istikrarsız. Hatta benzer sıkıntıyı hücumda da çekiyor. Maçların içerisinde zaman zaman kayboluyor adeta ve sorumluluk almaktan kaçabiliyor. Zaten bu istikrar ve sürdürülebilirlik sorunu onun şimdiye kadar Avrupa’da üst düzey takımlarda oynamasını engelledi.

Tofaş’ın direksiyonunda Ennis ve Gray gibi 2 aktif, skorer özellikleri ön planda olan guard var. Dolayısıyla Doyle’un zaman zaman hücumda yaşayacağı iniş çıkışları kapatabilirler. Aslında ondan beklenen yıldız bir skorer gibi değil, aksine sorumlulukları daha az olacak şekilde, bir tamamlayıcı olarak takıma katkı vermesi olacak ki zaten 6. yabancı olarak takıma katıldı şuan için. Omuzlarındaki yük ve kendisinden beklentiler azalınca mental olarak da aşması beklenen eşiği bu kez geçebileceğini düşünüyorum. 29 yaşında ve bir basketbolcu için kariyerinin en verimli, en olgun döneminde. Tek yapması gereken rolünü benimseyip Gray ve Ennis’e hücumda Milaknis’e de savunmada yardımcı olması, onları tamamlaması.