12 Temmuz 2024

İDDİA: Furkan, Fenerbahçe ve Beşiktaş ile Görüşmek İçin İstanbul’a Geliyor (Analiz)

Geçtiğimiz günlerde Philadelphia 76ers tarafından Indiana Pacers’a takaslanan Furkan Korkmaz, yeni takımında forma giymeden serbest bırakılmıştı.

Bu gelişmenin ardından milli oyuncumuzun kariyerine nasıl devam edeceği merak konusu olmuştu. Euroleague ve EuroCup’da transfer döneminin kapanmış olmasıyla beraber onu artık Avrupa basketbolunun bu üst seviye organizasyonlarında izleme şansımız bulunmuyor.

Ama Sports TV’nin yaptığı habere göre Furkan, hem Fenerbahçe Beko hem de Beşiktaş Emlakjet ile görüşmek üzere İstanbul’a geliyor 13 Şubat Salı günü. Hem yurtdışı hem de yurtiçi farklı kaynakların doğruladığı habere göre ise bu transferde Fenerbahçe bir adım önde. Gelecek sezon Euroleague’de forma giyebilecek olması ve tekliflerinin Beşiktaş’a göre daha iyi seviyede olduğunu biliyoruz. Sarı lacivertli ekibin bu sezon için düşük bir tutar ve sonraki 2 sezon için önemli bir maaş teklif ederek Furkan’ı ikna etmeye çalışacağını öğrendik.

EDİTÖR YORUMU:

2017 yılından bu yana Sixers formasını giyen 26 yaşındaki Furkan, en verimli zamanlarını NBA’de geçirmiş ama hiç bir zaman beklentileri karşılayamamıştı. Farklı koçlarla çalışmasına rağmen hiçbirinin gözüne girememiş, son yıllarda 7-8. adam rolünü de kaybetmiş, kolç Nurse döneminde bu sezon dakika almadığı maç sayısı da bir hayli artmıştı. Senelerdir Avrupa’ya dönmesi gerektiğini söylemiştik. Çabukluk, atletizm, savunma gibi noktalarda NBA’in 2-3 numaralardan beklediği özellikleri karşılayamadığı artık netleşmiş durumda.

Elbette söylemeye gerek yok, hangi takımımıza giderse gitsin net anlamda bir seviye atlatacaktır. NBA için söylediğimiz olumsuz noktaların aksine Avrupa basketbolunda rahatlıkla yıldız seviyesine ulaşabilecek bir oyuncu olduğunu milli maçlarda sergilediği performanslarla da göstermişti zaten. Burada çabukluk ve atletizm konusunda zorlanmayacaktır ki takım savunmasında da çok daha iyi bir etkisi olacağını düşünüyorum. Transferi tamamlamaya yakın olan taraf, Fenerbahçe açısından bakarsak gelecek sezon için Euroleague kulvarı için şimdiden önemli bir transfer yapmış olurlar ki ligde de bir yabancı hakkını 1-2 numara ya da uzun rotasyonunda kullanma lüksü sağlar Furkan.

Etkili dış şutları, penetre sonrası hareketli şekilde bulduğu dengeli orta mesafe atışları ve açık alandaki etkinliği ile Euroleague’e hızlıca uyum sağlayacağını, hücuma getireceği çeşitlilikle beraber tıpkı Real Madrid’deki Musa gibi onun da adından sıkça söz ettireceğini, yıldız statüsüne erişmekte zorlanmayacağını düşünüyorum.