25 Mart 2023

İDDİA: Cleveland Cavaliers Ricky Rubio’yu Hedefliyor”

Geçen sezon başında katıldığı Cleveland Cavaliers’dan sezon ortasında yaşadığı ağır sakatlıktan ötürü ayrılmak zorunda kalan Ricky Rubio, takımda oynadığı dönem boyunca Darius Garland’ın arkasında önemli katkı vermişti.

Görünen o ki; Cavaliers ön bürosu bu performanstan etkilenmiş gözüküyor ve The Athletic’ten Jason Lloyd’a göre 30 haziranda başlayacak NBA serbest oyuncu pazarında İspanyol gardı takıma katmakla yakından ilgileniyor.

Geçtiğimiz sezon ortasında diz yan bağlarını yırtan 31 yaşındaki Ricky Rubio, 2022-23 sezonunun ortasına kadar forma giyemeyecek. Onun sakatlanmasının ardından Cavaliers Indiana Pacers ile yaptığı takasla birkaç draft hakkı ve Rubio’nun bu yaz bitecek kontratı karşılığında Caris LeVert’i kadrosuna katmıştı.

Ricky Rubio’yu geri getirmeyi düşünmek, bu yaz sınırlı serbest oyuncu olacak Collin Sexton’ın durumu hakkında da Cleveland Cavaliers’ın nasıl bir inisiyatif alacağını sorgulatıyor. Kombo gard geçen sezon sadece 11 maçta yer aldı ve buna karşın normal sezonda takım en skorer ismi olmayı başardı.

Analiz

Darius Garland, geçen sezon gösterdikleriyle, açıkça geleceğin oyun kurucu ve takımın en parlak yıldızı olurken, LeVert ve Isaac Okoro Cavs’e kanatta iki uygun başlangıç ​​seçeneği sunuyor. Cavaliers da geçen yıl düzenli olarak yükselişe geçti. Evan Mobley ve Jarrett Allen 4. ve 5. numarada birlikte oynama yeteneğine sahipler. Yani Sexton geri dönerse, anında takımdaki dengeler değişecek.

31 yaşındaki Rubio, Garland için oyun kurucuda daha net bir yedek olurdu. Geçen sezon Cavs formasıyla 34 maçta, büyük ölçüde yedek kulübesinde oynadı ve maç başına 13.1 sayı ve 6.6 asist ortalamaları tutturdu.

Onun oyun kurması, savunması ve tecrübesi, soyunma odasında Kevin Love gibi tecrübesiyle genç, gelecek vaat eden oyunculardan oluşan bir kadroya rehberlik etmesi anlamlı. Rubio’yu geri getirmek, geçen sezon play-in turnuvasında yetersiz kaldıktan sonra sezon sonunu kaçıran bir gruba daha fazla deneyim kazandıracaktır.