19 Haziran 2024

İDDİA: Bayern’in İlk Transferi Hollatz Oluyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden FC Bayern Munich yeni sezon için ilk transferini yaptı.

Encastando’nun haberine göre Alman basketbolunun yükselen genç yıldızlarından Justus Hollatz ile 2 yıllık kontrat konusunda anlaştılar.

Artık milli takımın da devamlı bir parçası olan Alman oyuncu bu sezonu İspanya’nın Breogan takımında geçirmişti. 1.91 metre boyunda olan 22 yaşındaki oyun kurucu, Endesa sahnesinde 34 maçta ortalama 24.5 dakika süre alırken 7.9 sayı, yüzde 32.2 üçlük, 2.1 ribaund, 3.3 asist, 1.3 top çalma istatistikleriyle katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Genç oyuncu diğer Alman oyuncuların aksine kariyerinin erken yıllarında ülkesi dışında tecrübe edinmeyi seçti. Bu sezon Avrupa’nın en iyi liginde Bregoan’ın ona verdiği fırsatı da gayet iyi değerlendirdi, Endesa sahnesinde maç başına 24.5 dakika süre alması gerçekten dikkat çekiciydi. Gelin onu biraz daha yakından tanıyalım.

Öncelikle bir oyun kurucu olarak güçlü ve sağlam fiziği ile dikkat çekiyor. Evet çok çabuk bir oyuncu değil, patlayıcı bir ilk adımı yok ama savunmayı iyi okuyup doğru koridorlara zamanında atak ederek penetreleri ile etkili oluyor. Güçlü fiziği ile çember altında, trafiğin içinde bile olsa iyi bir bitirici. Diğer taraftan yüksek tempoda verimi artan, takımı koşturmayı seven bir guard. Yarı sahayı çabuk geçen ve rakip savunmayı oturmadan avlamayı bilen bir isim. Orta mesafe tehditi de yüksek olan bir isim, uzmanlık alanı diyebiliriz. Dış şutlar konusunda kendisini geliştirmesi, istikrarı yakalaması gerekli. Ama şuanda bile ceza şutlarında etkili bir silah. Hatta dribbling üstü atışlarda da üretim sağlayabilen bir isim. Bir iki dribbling sonrası geriye çekilerek ya da yana çekilerek bulduğu şutları geliştirebilirse bunları da portföyüne kalıcı olarak ekleyebilir. Saha görüşü, pas yeteneği ve ikili oyunlardaki organizasyon becerisi de değerli oyun kurucu özelliklerinden birisi. Dış şut tehditini istikrarlı hale getirebildiği takdirde üçlü tehdite sahip olacak bir oyun kurucu. Savunma ise genç yaşına rağmen en önemli artısı. Güçlü fiziği, yanal hareketlerdeki çabukluğu, aynı şekilde çabuk elleri ile top baskı konusunda etkili bir isim. Açıkçası bu özelliğini bir kademe daha yukarı çıkarmayı başarabilirse Euroleague sahnesinde kalıcı olabilir.