29 Mart 2023
NBA

İDDİA: Başkan Silver, NBA’den Ayrılabilir!

NBA elbette çok büyük bir organizasyon ve kişilere bağlı olmadığını yıllardır görüyoruz.

Ancak diğer taraftan başkan Adam Silver‘ın son yıllarda organizasyonun her alanda yakaladığı başarıda etkisi oldukça fazla ve önemli. Yönetim kurulunun onayıyla ve ona verilen yetki dahilinde ligin şartlarını uygun gördüğü şekilde güncelleme yetkisine sahip bildiğiniz üzere. Bunu da şuana kadar çok iyi kullandı tecrübeli yönetici.

Onun yöneticilikte ortaya koyduğu bu başarı ve yetenekleri büyük şirketlerin de dikkatini çekmiş durumda. Eben Novy-Williams ve Scott Soshnick’in yakın tarihli bir haberine göre, Adam Silver, son dönemde teknoloji şirketlerinin hedefinde. Eğer bu gerçekleşirse, Silver NBA sahnesinden tümüyle geri çekilecek.

Silver cephesinden henüz kariyerinde bir değişliklik yapmak istediğine dair bir sinyal alınmadı. Ama elbette bu tarz büyük şirketlerin ona yönetici olarak sunabileceği maddi imkanların dikkat çekici olduğu da bir gerçek.

Özellikle teknoloji şirketleri onu NBA’den koparabilmek için ilgisini çekmeye çalışıyorlar. Elbette Silver, teknoloji şirketinde özel bir kişilik değil ama liderliği ve şuana kadar NBA yönetiminde ortaya koyduğu strateji ile organizasyona büyük değer kattığı bir gerçek. İşte onun organizasyonun gelişimi adına ortaya koyduğu bu perfomansı şirketler kendileri adına da önemli bir fırsat olarak görüyorlar.

Silver’ın önümüzdeki günlerde bir karar vermesi bekleniyor. Teknoloji şirketlerinin ona sunuduğu finansal imkanlar aklını bulandırabilir ama diğer taraftan Silver’ın görevine ve organizasyona ne kadar bağlı olduğunu da biliyoruz. Onun organizasyonundaki görevinden ayrılması NBA’in geleceğini de direkt olarak etkileyecek bir gelişme olacak.