27 Mayıs 2024

Gürcistan Devlet Başkanı’ndan Shengelia’nın CSKA’ya Transferine Tepki!

CSKA Moskova geçtiğimiz günlerde flaş bir transfere imza atarak Kirolbet Baskonia’ya 1 milyon euro bonservis ödemiş ve Gürcü yıldız Tornike Shengelia ile 3 yıllık kontrat imzalamıştı.

Bu transfere Gürcistan Devlet Başkanı’na sert bir tepki geldi!

Başkan Zubaishvili, kişisel Facebook hesabında yaptığı açıklamalarda Toko’nun Rus ekibine transferi hakkında “kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Gürcistan devlet başkanının tam açıklaması şu şekilde:

Gürcistan Milli Takımı’nın kaptanının Moskova takımı CSKA‘ya gitmesi benim için talihsiz ve Gürcistan Başkanı için kabul edilemez bir gelişme.

Salome Zurabishvili

İki ülke arasındaki ilişkiler 2008 yılındaki beş günlük savaştan bu yana ağır darbe almış ve Güney Osetya ile Abhazya bölgelerinin “bağımsız bölgeler” olarak tanınması konusunda taraflar anlaşmazlığa düşmüştü.

Shengelia’nın transferini gerçekleştirdiği CSKA aynı zamanda “Ordu Kulübü” olarak da biliniyor.

Yıldız isim, İspanyol haber ajansı EFE’nin haberine göre Rustavi-2’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Kendi kararımı meşrulaştırma niyetinde değilim. Ben basketbol oynayacağım. Bu durum Gürcistan ile ilişkimi değiştirmeyecek. Umarım Gürcü halkının bana bakışını da değiştirmeyecektir.

Rustavi-2

Gürcistan Basketbol Federasyonu da yapılan açıklama ile Shengelia’ya desteklerini gösterdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Gürcistan Basketbol Federasyonu, daha önce olduğu gibi Tornike’nin hangi takımda oynarsa oynasın kendi ülkesinin ve milli takımının onurunu ve çıkarlarını hep savunacağı konusunda emindir. Milli takımımızın kaptanı, başarılı spor kariyeri ile bizi defalarca mutlu edecektir ve onun liderliği altında Gürcistan Milli Takımı kesinlikle önemli zaferler kazanacaktır.

Gürcistan Basketbol Federasyonu

Kaynak: Eurohoops