23 Mart 2023

Golden State Warriors James Wiseman’ı G League’e Gönderdi

Son şampiyon Golden State Warriors, yaz döneminde kadrosundan kazanılan şampiyonlukta önemli pay sahibi olan Gary Payton II ve Otto Porter’ı kaybettikten sonra bu sezon aynı seviyeyi korumak için kadrosunda yer alan genç oyuncuların çıkış yapmasına bel bağlamıştı.

Sezonun geride kalan 14 maçlık bölümünde Golden State Warriors 8 mağlubiyet alırken rotasyonda önemli süreler alması beklenen James Wiseman performansıyla tam anlamıyla hayal kırıklığı yaratmıştı.

2020 NBA draftinin iki numaralı seçimi sezon başında back-up uzun pozisyonunda ilk 11 maç rotasyonda önemli süreler aldıktan sonra beklentileri karşılayamadı ve Warriors’ın G League takımı Santa Cruz Warriors’a gönderildi.

James Wiseman’ın G League’e gönderilmesiyle ilgili konuşa Warriors koçu Steve Kerr şunları dile getirdi:

“James hakkında sevdiğim şey, inanılmaz bir karaktere, iş ahlakına sahip olması ve takıma değer vermesi. İnanılmaz bir takım arkadaşı. Wise takımın içinde. Yeteneği nedeniyle, az önce bahsettiğim tüm bu özellikleri nedeniyle, uzun vadede gerçekten iyi bir oyuncu olacağına inanıyorum. Ama tekrarlara ihtiyacı var, oynaması gerekiyor ve dakikalar alamadığınızda bu kolay olmuyor. Herhangi biri için zor.”

21 yaşındaki Wiseman, sezonun ilk 11 maçında 6.8 sayı ve 3.8 ribaunt ortalamaları yakalasa da Warriors’un oyunu okumaya dayanan hücum sistemine bir türlü adapte olamadı. Golden State Warriors Wiseman’ın saha olduğu 11 maçta rakiplerinden maç başına 6.6 say fark yedi ve alışılagelmiş basketbolunu oynamak yerine daha çok pick&roll üzerinden hücum etmek zorunda kaldı.