23 Mart 2023

Giannis Antetokounmpo: “Stephen Curry’nin Dünyanın En iyi Oyuncusu Olduğuna İnanıyorum”

Giannis Antetokounmpo, henüz 27 yaşında olmasına karşın, NBA’de geçirdiği 9 sezonda 6 kez All-Star, iki kez normal sezon MVP’si, bir kez NBA şampiyonu ve finallerin en değerli oyuncusu seçilmeyi başardı.

Milwaukee Bucks’ın yıldızı, son olarak ESPN tarafından açıklanan NBA’in en iyi 100 oyuncusu listesinde ilk sırada yer almayı başardı. Fakat Yunan forvet takımının medya gününde basına verdiği demeçte, mütevazi tavrından ödün vermeyerek dünyanın en iyi oyuncusu olarak Golden State Warriors ile 2021-22 sezonunda şampiyonluk yaşayan ve finallerin en değerli oyuncusu seçilen Stephen Curry’yi gösterdi.

Greek Freak konuyla ilgili olarak verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın en iyi oyuncularından biri miyim? Ι Takımımın maç kazanmasına yardımcı olacak kadar olgun muyum? Evet. Ama ben dünyanın en iyisi miyim? Hayır. Dünyanın en iyi oyuncusunun ayakta kalan son adam olduğuna inanıyorum. Takımını finale taşıyan ve maçı kazanmalarına yardımcı olan kişi bana göre dünyanın en iyisi. İki yıl önce, bunu yaptığımızda, belki de dünyanın en iyi oyuncusu olduğumu düşünerek yatağımda uyuyordum. Ama şimdi değil. Bana göre kazanan en iyisidir. Dünyanın en iyi oyuncusunun Steph Curry olduğuna inanıyorum. Bir sonraki şampiyonluğa kadar…”

Milwaukee Bucks, geçen sezon Khris Middleton’un sakatlığından ötürü forma giyemediği seride Boston Celtics karşısında konferans yarı finallerinde yedi maç sonunda elenmişti. Giannis Antetokounmpo, geçen sezon play-offlarda elenmelerinin ardından yaşadığı hayal kırıklığını şöyle ifade etti:

“Şampiyonluk Kazanmaya Odaklanıyorum”

“Çaresizliğe yakın bir şey var ama kaybetmedim. Bu noktada olduğum için kutsandım ve bunu hafife almayacağım. Bir şampiyonluk kazanmak istiyorum. Golden State’in geçit törenini görünce biraz kıskandım. Bu hissi biliyorsun. MVP ödülüne odaklanmamaya çalışıyorum. İki tane kazandım ve bu bana çok keyif verdi ama bu şehir için bir şampiyonluk kazanmanın sevinci 20 kat daha fazlaydı. Bu yüzden sadece buna odaklanmaya çalışıyorum.”

Yaz döneminde Yunanistan ile EuroBasket deneyiminden de bahseden Greek Freak, FIBA basketboluyla NBA’i şu şekilde kıyasladı:

“Avrupa’daki oyun NBA’deki oyundan çok daha zor. NBA’deki yetenek açıkça daha yüksek. Bence orası daha yoğun. İnsanlar sizi tam sahada alır, şeritler kapanır ve bu çok daha fizikseldir. Daha az yeteneğin olduğu için daha fiziksel olup olmadıklarını bilmiyorum. Benim gibi sıfırdan gelen bir çocuk için NBA’in beni biraz şımarttığını düşünüyorum. Yurtdışına çıkınca işler eskisi gibi olmuyor… Burada işler kolay, size bir şey olmaz. Biz kutsanmanın ötesindeyiz.”

Eurohoops