23 Mart 2023

Georgios Bartzokas: “Sezon Başında EuroLeague’i Kazanmaktan Bahsetmek Hata Olur”

Geçtiğimiz sezon 4 yıllık aranın ardından Turkish Airlines EuroLeague’de Final Four yapan ve Yunanistan Ligi’nde ise rahat bir şampiyonluk kazanan Olympiakos’da baş antrenör Georgios Bartzokas, takımın medya gününde açıklamalarda bulundu.

EuroLeague’de takımlar arasındaki güç dengesinin birbirine çok yakın olduğunu dile getiren başarılı basketbol adamı, şunları dile getirdi:

“Burada kimse takımın EuroLeague’i kazanmayı hedeflediğini söyleyemez. Bence hiçbir EuroLeague takımının böyle bir iddiayı destekleyebileceğini düşünmüyorum. EuroLeague’in rekabet ortamı çok talepkar hale geldi. Yaklaşık 15-16 takım potansiyel olarak play-off’a gidebilir.”

“Geçen yılki zihniyetimiz, Normal Sezonu ikinci sırada bitirmemize ve Final Four’a ulaşmamıza neden oldu. Zihniyetimizi değiştirmek ve bu yıl EuroLeague’i kazanmaktan bahsetmek bir hata olur. İlk adım ilk sekizde yer almak ve bu bile kendi içinde zor bir görev.”

Olympiakos geçen sezonu 19 galibiyetle EuroLeague’de ikinci sırada tamamladı. Play-off serisinde AS Monaco karşısında 5 maçta galibiyete ulaşan Kırmızılar, Fianl Four yarı finalinde şampiyon Anadolu Efes’e son topta kaybederek final şansını kaçırdı.

“Yaklaşımımızı Değiştirmeyeceğiz”

“Ekibimiz hedeflerine ulaşmak için yılda 40 milyon harcama yapmıyor. Her ne şekilde olursa olsun, işi halleder. Geçen sezonun başında herkes Yunan takımlarının önümüzdeki yıllarda Final Four’u kaçıracağını tahmin ediyordu. Ama başardık. Yaklaşımımızı değiştirmeyeceğiz.”

Olympiakos, yaz döneminde Tyler Dorsey’nin NBA ekiplerinden Dallas Mavericks’e imza atması dışında kadrosunu önemli ölçüde muhafaza etti. Joel Bolomboy, Isaiah Canaan, Tarik Black ve Alec Peters kadroya eklenen isimler oldu.

“Bu dönemle ilgili basketbol oynamak için tüm parçalara sahip olduğumuza inanıyorum. Basketbol artık hıza, ritme, yoğunluğa, güce ve dış vuruşlara bağlı. Diğer alanlarda ne kadar iyi olursa olsun, bir takımın çevreden gelen bir tehdit olmadan başarılı olabileceğine inanmıyorum. Takımların ribauntlara, hıza ve şutlara ihtiyacı var. Bir şeyi kaçırmak, başarılı olmak için diğer her alanda muhteşem bir iş çıkarırdı.”

eurohoops