17 Haziran 2024

Final Four İncelemesi: Real Madrid Üst üste İkinci Şampiyonluğun Peşinde

Real Madrid sezona 10-0’lık bir dereceyle başladı ve daha sonra 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague sezonunda herkesten önce playoff yerini ve ev sahibi avantajını elde etti. Ardından da Final Four’a kalan ilk takım oldu. Ancak Real, Almanya’nın başkentinde başarılı olamazsa tüm bunlar uzak bir anıya dönüşecek.

Real Madrid’in neden bu yılın EuroLeague şampiyonu olacağına dair bir açıklama yapmak çok kolay; Los Blancos Final Four’a 30-7’lik bir dereceyle geliyor, playofflarda Baskonia Vitoria-Gasteiz’i 3-0 ile süpürdü ve şimdi 1968’den bu yana ilk kez arka arkaya EuroLeague şampiyonluğu kazanma şansına sahip.

Real’in elinde her şey var. Son EuroLeague şampiyonlarına baktığınızda Real’in yaratıcılık, savunmaya odaklanma ve tabii ki tecrübe açısından tüm özelliklere sahip olduğunu görürsünüz.

Final Four Tecrübesi

Şöyle söyleyelim, Real Berlin’e turnuva tarihinin en tecrübeli takımlarından biri olarak geliyor. Tüm oyuncularının toplam 23 EuroLeague şampiyonluğu var ve bu sayı diğer tüm Final Four takımlarının toplamından (9) çok daha fazla. Rotasyonundaki ana oyuncuların hepsi EuroLeague şampiyonluğu kazandı ve bazıları bunu birden fazla kez yaptı.

Takım kaptanı Sergio Llull 10. Final Four’una giriyor ve bu yüzyılda sayı krallığında (198 sayı) bu sahnenin lideri. Sergio Rodriguez bu listede üçüncü sırada (190) ve asistte birinci sırada (70). “El Chacho” dokuzuncu Final Four’unda oynuyor ve bu kategoride Final Four’un tüm zamanların lideri olmak için iki top çalmaya ihtiyacı olan Rudy Fernandez ile aynı sayıda.

Llull, Rodriguez ve Fernandez dördüncü EuroLeague şampiyonluklarını elde etmek istiyorlar ki bu, Avrupa turnuvalarının başladığı 1958 yılından bu yana sadece 12 oyuncunun başarabildiği bir şey.

Dahası da var. Fabien Causeur, Facu Campazzo ve Walter Tavares iki kez şampiyon oldular. Tavares, geçen sezon kazandığı ödülle hali hazırda Berlin’de yer alan Final Four MVP apoletine sahip tek isim. Başka bir deyişle, eğer tecrübe önemliyse, Real çok önemli bir avantaja sahip.

Top Paylaşımı Çok Önemli

Los Blancos’un çok iyi bilinen bir oyun stili var; savunma alanlarını kapatmaya ve hızlı hücum etmek için sahayı koşmaya, genellikle geçiş hücumlarında da üç sayılık atışlar kullanmaya dayanıyor. Tavares ve Vincent Poirier gibi sahayı koşabilen, ikili oyun oynayabilen ve çember üzerinde bitirebilen iki hareketli pivota sahip olmak Real’in son yıllardaki başarısının anahtarlarından biri.

Real bu sezon ligin en iyi asist ortalamasına (20.8) sahip. Topu rakiplerinden daha iyi paylaşmak baş antrenör Chus Mateo’nun takımı için bir öncelik oldu. Nitekim Real bu sezon rakibinden daha fazla asist yaptığı maçlarda 27-3, daha az asist yaptığı maçlarda ise 3-4 üstünlük sağladı.

Buna ek olarak Real, top kayıplarını maç başına sadece 12.1 ile sınırlıyor ve top kaybı başına asist oranında (1.71) lider. Fernandez top kaybı başına 6.6 asist yaparak bu kategoride lig lideri.

Real Madrid Yay Gerisinden Çok Can Yakıyor

Üçlükler dünyadaki tüm elit basketbol kulüpleri için kullanılması gereken bir silah haline geldi. Real bu silahı doğru şekilde kullanıyor ve bu konuda avantaj sağlıyor. Öyle ki Los Blancos rakiplerinden daha fazla üçlük isabeti bulduğunda 22-1’lik bir derece yakalıyor. Üç sayı çizgisinin gerisinden rakipler onlara üstünlük kurduğunda ise Real’in derecesi 8-6’ya geriliyor. Ancak bu durum önemli maçlarda bir sorun teşkil etmedi; Baskonia iki playoff maçında Real’den daha fazla üçlük attı ancak Los Blancos yine de kazandı.

Real, son dört sezonun her birinde 1000’den fazla üçlük deneyen tek EuroLeague takımı. Real, 2023-24 sezonunda ortalama 27,4 üçlük denemesiyle isabet oranında dördüncü sırada yer alıyor (yüzde 37,9 üçlük).

Dört Real oyuncusu bu sezon yayın gerisinden yüzde 40’ın üzerinde şut atıyor: Guerschon Yabusele (yüzde 46.3), Mario Hezonja (yüzde 45.2), Dzanan Musa (yüzde 41.7) ve Alberto Abalde (yüzde 41.3). Bazı takımlar Tavares ve Poirier’i boyalı alandan çıkarmak için sahayı açma eğiliminde ancak Real buna karşı koymak için üç sayı mesafesinden yeterli ateş gücüne sahip olduğundan emin oldu ve takımı hücumda daha da öngörülemez ve korunması zor hale getirdi.

Her Şeyin Başladığı Yer

Eğer Real’in hücumunun anahtarını bulmak istiyorsanız, sahanın diğer tarafına göz atmanızda fayda var. Real son dört sezonun her birinde savunma ribaundlarında EuroLeague lideri oldu. Konsept basit: Hızlı bir hücum başlatmak için sağlam bir savunma ribaunduna ihtiyacınız var. Real rakiplerini ligin en düşük iki sayılık atış yüzdesi olan yüzde 51.0 ile şut atmaya zorlarken çok sayıda savunma ribaundu alıyor ve yaratıcı oyun kurucuları Campazzo ya da Rodriguez’den birini bulup hücumu başlatıyor. Real bunu kolaymış gibi gösteriyor ama elbette değil.

Bunu başarmak için çok şey gerekiyor, takım genelinde savunma ribaundlarına konsantre olmak en önemli etken. Tavares (4.2), Yabusele (4.0) ve Hezonja’nın (3.9) başını çektiği 13 Real oyuncusu maç başına 1.0’ın üzerinde savunma ribaundu ortalaması tutturuyor. Ligin en iyi iki blokçularından ikisine sahip olmak da kesinlikle yardımcı oluyor, çünkü Tavares ve Poirier ortalama 3.0’ın üzerinde blok yapıyor.

Real Madrid oyuncularının çoğunu bir sezondan diğerine korudu ama 2024-25 sezonunda bu garanti değil. Bu, takımdaki bazı önemli veteran oyuncular için son Final Four olabilir ve bu oyuncular kulübün 12. kıta şampiyonluğunu kazanmasına yardımcı olmak için Berlin’de ellerinden geleni yapmaya hazır olacaklar.