25 Mart 2023

Filip Petrusev: “NBA’e Gitmeye Hazırım”

Geçtiğimiz sezon Anadolu Efes’te beklentileri karşılayamayan Sırp uzun Filip Petrusev, lacivert beyazlılarla sözleşmesinin sona ermesinin ardından serbest kaldı. Avrupa’da birçok takımın ona olan ilgisi bilinse de Sırp uzun hedefinin NBA Yaz Ligi’nde mücadele ettiği Philadelphia 76ers ile imzalamak olduğunu açıkladı. Ancak asıl soru, 76ers’ta ona yer olup olmadığı.

Philadelphia Inquirer’a konuşan Petrusev, şunları söyledi:    

“Önceki takımla bir sonraki hedefi seçmekte özgür olmak için bir yıllık sözleşme imzalamıştım.”

76ers, Petrusev’i 2021 NBA Seçmeleri’nde 50. sıradan seçti. Bununla birlikte, 76ers’ın zaten sözleşmeli 15 oyuncusu var ve James Harden resmi olarak yeni bir sözleşme imzaladığında bu sayının 16 olması bekleniyor, ancak Petrusev NBA sezonu başladığında hala 76ers’ın bir parçası olmak istiyor.

“Bence her oyuncu mümkün olan en kısa sürede NBA’e gelmek ister. Bildiğim kadarıyla geçen yıl gelmek istedim. Bu olduğunda, hazır olacağım.”

Petrusev şu ana kadar Yaz Ligi’nde iki maçta oynadı. Toronto Raptors’a yenildikleri maçta 2 sayı ve 4 ribaunt alırken, dün gece Brooklyn Nets karşısındaysa 2 sayı, 3 ribaunt ve 2 top çalma üretti.

Henüz takımla çalışma fırsatı yakalayamadığını dile getiren Petrusev, sözlerine şöyle devam etti:

“Antrenmanım bile olmadı. Sadece takıma enerjimle yardım etmeye, oyunu herhangi bir şekilde etkilemeye çalıştım.”

Philadelphia’nın Las Vegas’ta baş antrenörü olarak görev yapan oyuncu geliştirme koçu Dwayne Jones, Petrusev’in performansı hakkında yorum yaptı.

“Philip iyiydi. Birkaç gün önce geldi, hala uyum sağlamaya çalışıyor. Boyalı alanda ve iş çemberi korumaya geldiğinde bir faktör olabileceğini gösterdi.”

Basketnews

Petrusev, Gonzaga için oynadığında NCAA basketbolunda ciddi bir faktördü. Petrusev geçtiğimiz sezon EuroLeague şampiyonu Anadolu Efes’de forma giydi ve maç başına ortalama 5,2 sayı ve 1,6 ribaunt ortalamaları tutturdu.