7 Aralık 2023

Fenerbahçe GM’i Yannıer, Transfer Hamleleri ve Wilbekin’in Durumuna Dair Açıklamalarda Bulundu

Hem Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nin hem de Turkish Airlines EuroLeague’in başlamasına kısa süre kala Fenerbahçe Beko medya günü düzenlendi. Yapılan organizasyonda Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Derya Yannier basın mensuplarına konuştu.

Takım kimyasındaki önemli oyuncuları kadroda tuttuklarını ve önemli eklemeler yaptıklarını aktaran Derya Yannier, “Her sezon olduğu bu sezon da istekliyiz. Hazır durumdayız. Her sezonun başında olduğu gibi süreç ve zaman bizim ilacımız olacak. Hazırlık dönemini iyi geçirdik. Az bir süremiz kaldı. İlk maça kadar eksiklerimizi kapatıp hazır duruma gelmeye çalışacağız. Daha rekabetçi bir sezon olmasını bekliyoruz. Herkesin sahadaki kimyasını daha yakından görmeye başlayacağız. Güvendiğimiz şey, düzeni devam ettiriyor olmak. Eksik gördüğümüz noktalara da istediğimiz oyuncuları eklemeye başladık. Geçen senenin üzerine koya koya devem edeceğiz. Önümüze çıkabilecek engellere karşı da önlemlerimizi almaya çalışacağız. Hayırlı bir sezon olmasını diliyorum“ diye konuştu.

Sezon başında takımda düşünülmeyen Nick Calathes’in durumunun Raul Neto’nun sakatlığından sonra değiştiğini söyleyen Yannier, “Eksik gördüğümüz pozisyonlara, listemizdeki en üst sıradaki isimlerle takviye yapmıştık. O anki planlamada Bjelica ve Calathes yer almıyorlardı. Dolayısıyla o anki şartlar onu gerektiriyordu. Nick kontratlı bir oyuncumuzdu. Kendisi karakterine inandığımız bir oyuncuydu. Her iki taraf için de daha iyi bir çözüm olmasını diliyorduk. Ondan sonra şartlar değişti. Katı davranış biçimlerinden uzak kalmaya çalışıyoruz. Duruma karşı esnek kaldık. Nick kadromuzda bulunuyor. Şartlar başka bir şey gerektirirse başka bir çözüm yoluna gidebiliriz. Kadromuz şu anda bu şekilde“ ifadelerini kullandı.

TBF Tahkim Kurulu tarafından 5 maç ceza verilen Scottie Wilbekin’in durumuyla ilgili gelen bir soruya ise Derya Yannier şu şekilde cevap verdi:

Scottie ve Shane’in durumu paralelde seyretti. Kulüp olarak gerekli açıklamayı yapmıştık. Yaz dönemi yetkililerle iletişim halindeydik. Onlar böyle bir karar verdi. Biz de karara katılmadığımızı bildirdik. 5 maç oynamama ve para cezası var. Talimatta olan bir madde sebebiyle 1 maç ya da para cezası olsaydı, Türk olarak lisansını çıkartma hakkı elimizden gitmiş durumda. Tahkime başvurduk ve karar bu hafta içerisinde çıkar diye düşünüyorum. Umarım bu karardan geri adım atılır. Kulüplerin cezalandırmış olduğunu düşündüğümüz için fikirlerimizi gerekli yerlere ilettik.

Litvanya Milli Takımı ile Dünya Kupası’nda iyi bir turnuva geçiren Arturs Zagars’ın transfer süreciyle ilgili ise Yannier, “Zagars, bizim U18 döneminden beri takip ettiğimiz bir oyuncuydu. Avrupa’nın tepesinde yer almaya çalışıyoruz ve dar bir oyuncu havuzu var. Zamanı geldiğinde koçumuzla konuşup doğru hamleleri yapmaya çalışıyoruz. Zagars, heyecan duyduğumuz bir oyuncuydu. Oyun kurucu piyasası gerçekten çok dar. Geldiğimiz noktada geleneksel bir oyun kurucu bulmak çok zor. Her oyuncunun da bazı zaafları oluyor. Zagars, hücum anlamında tam pakete yakın bir oyuncu. Onun da zaafları var. Müdafaa kısmında gelişmesi ve devamlılık sağlaması gerekiyor. O devamlılığı, sakatlığından dolayı gösteremedi. Dünya Kupası’ndaki çıkışı, önemli bir etki yarattı. Yapmış olduğumuz anlaşmada EuroCup’ta bir sene tecrübe kazanıyor olması çok önemli. Takımı elinde tutup sahada kalabileceği bir takımda olacak. Uygun bir maliyeti de vardı. Böyle projeleri yapmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Yaz dönemindeki transfer piyasasıyla ilgili ise Yannier, “İlk gittiğimiz her oyuncuyu aldık dersem yalan olur. İsteyip de alamadığımız oyuncular oldu. Öncelikli oyuncuların çok büyük çoğunluğunu aramıza kattık diyebiliriz. Yetenek havuzunu çeşitlendirmek istiyorduk. Her pozisyona gerekli hamleyi yaptık. Neto’nun sakatlığı bizimi için çok üzücü oldu. Takım kimyasına uyacağını düşünüyorduk. İçimize çok sinen bir yaz dönemi geçirdik. Önümüzdeki dönemde de değişiklik görmek istersek bunu yapmaktan çekinmeyiz” dedi.

Takıma yeni katılan Yam Madar ve Georgios Papagiannis’in transfer süreçlerinde kulüplerinden yapılan açıklamalara da değinen Yannier, “Yam’ın kendi kulübüyle kontrat süreci vardı. Bize boşta olan bir oyuncu olarak teklif edildi. Koç, birebir Partizan koçu Zeljko Obradovic ile iletişime geçti. Legal olmayan herhangi bir şey yapmadık. Boşta olan bir oyuncuyu kadromuza kattık. Papagiannis konusunda söyleyecek bir şey yok. Boşta olan bir oyuncuydu. Kendileri de (Panathinaikos) istiyordu, alamadılar. Özellikle koçumuzla ilgili yapılan açıklamaları tasvip etmiyoruz. Gerekli başvuruyu yaptık. Bizim tarafımızdan eksik ya da yanlış yapılmış bir durum söz konusu değil” şeklinde konuştu.