29 Eylül 2023

Evan Fournier: “Basketbol Oynama Konusunda Her Zaman Ateşliyim”

Yaklaşmakta olan Euro Basket 2022 öncesi Fransa Milli Takımı’nın NBA patentli yıldızlarından Eva Fournier, Fransız sitesi L’Analyste’e açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz sezonu New York Knicks’te geçiren yıldız gard, Fransa Milli Takımı’nda oynamaktan ötürü her zaman heyecan duyduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Burada olmaktan mutluyum, tanışalı epey oldu. Rakibi analiz etmek, tekrar basketbol oynamak, takım arkadaşlarımı tekrar görmek ve kendinizi rekabetçi bir bakış açısına sokmak güzel. Çok heyecanlıyım.  Basketbol oynama fırsatım olduğunda, her zaman ateşliyim.”

Fransa Milli Takımı bu yaz Euro Basket’te Nicolas Batum ve Nando De Colo gibi iki önemli asından yoksun olacak. Bu isimlerin yokluğunu değerlendiren Evan Fournier, daha deneyimsiz isimlerle farklı bir basketbol oynayabileceklerine inandığını şöyle açıkladı:

“Bu oyuncular bu tarz organizasyonları biliyor. Birlikte çok yaşadık. Aynı zamanda birlikte belirli bir bilgi birikimi elde ettik. Biraz kendimizi yenilemek ve farklı oynamak bize kalmış olacak. Rolümün değişeceğini sanmıyorum. Rol, Olimpiyat Oyunlarında zaten aynıydı. Burada biraz daha yapmamız gerekebilir. Mevcut diğer oyuncularla devamsızlıkları telafi ederek, başka fırsatlara sahip olacak diğer oyuncular olacaktır. Timothé Luwawu-Cabarrot’u düşünüyorum. Daha fazlasını yapmak zorunda kalacaklar.”

“Tarihin En İyi Şampiyonalarından Biri Olacak”

Euro Basket 2022’de birçok güçlü takım olduğunu belirten Fransız gard, Fransa olarak turnuvanın en zorlu grubunda Almanya, Litvanya ve Slovenya gibi ekollerle ilk turda karşılaşacak olmak hakkında şöyle konuştu:

“Bence büyük takımlar var, favoriler arasındayız. Bazı takımlar bizi çok iyi tanıyor. Sürpriz olmayacak. Her neyse, şimdi, Fransız takımının hala hedefte olduğu birkaç yıl oldu. Biz büyük ulusların parçasıyız, bu normal.  Bence bu kadar yıldızın bir arada olması harika. Avrupa basketbolu için çok iyi bir reklam olduğunu düşünüyorum. Euro Basket’in dünya çapında çok izlenen bir amiral gemisi yarışması olmasını istiyorum. Ve sonra kazanan takıma daha da fazla kredi verecek. Objektif olarak tarihin en yüksek Euro’larından biri olacağını söyleyebiliriz. Bence müthiş.”

“Gençlere İlham vermek İçin Yapılacak Çok şey Var”

Milli formaya bakış açısının zamanla değiştiğini vurgulayan Evan Fournier, konuya ilişkin olarak şöyle konuştu:

“İki yıldır olaylara ilişkin vizyonumun geliştiği doğru. Daha önce yerini kazanmaya ve adını duyurmaya çalışan genç bir oyuncuydum. Her zaman böyledir. Ancak yaşlandıkça, ülkenizdeki sporunuzu ve genellikle Fransa’daki sporu gerçekten ilerletme arzusu ve kararlılığını daha fazla hissettiğiniz doğrudur. Fransa’da devam eden bir gelenek olması için gençlere ilham vermek için yapılacak çok şey olduğunu düşünüyorum. Geçmişte çok iyi oyuncular oldu. Bu arada hala orada olan Boris’i düşünüyorum. Belirli bir süreklilik biçimi vardır. Bunu gençlere göstermek, onlara nasıl yapıldığını göstermek ve çok güzel değerler göstermek bizim için önemli. Bence olimpiyatlarda takımımızda gerçekten çarpıcı olan şey buydu. İşleri daha da ileriye taşımaya çalışacağız.”

Geçtiğimiz günlerde Fransız vatandaşlığına kabul edilen Joel Embiid’in milli takımda oynamasına ilişkin yorum yapmaktan kaçınan Fournier şunları dile getirdi:

“Bunun hakkında konuşmuyoruz. Bu olay olduğunda, mutlaka gündem yarattı. Güncel olmadığı için üzerinde düşünmüyoruz. Grupta yok, çağrılmadı, o yüzden zamanı geldiğinde konuşuruz, belki Dünya Kupası için…”

L’Analyste