29 Eylül 2023

Evan Fournier Avrupalı Genç Oyuncuların Erken Yaşta NBA’e Gitmesinden Rahatsız

New York Knicks ve Fransa Milli Takımı’nın yıldız gardlarından Evan Fournier, ülkesinin medya kuruluşlarından Basket Europe’e verdiği demeçte, Avrupalı genç basketbolcu adaylarının NBA’e gitmeden önce yerel liglerde pişmeleri ve kendilerini kanıtlamaları gerektiğini belirtti.

Bilindiği üzere, daha önce Fournier’nin Fransa Milli Takımı’ndan takım arkadaşları Nicolas Batum ve Tony Parker da medyaya yansıyan demeçlerinde benzer görüşleri paylaşmışlardı.

 Genç yıldız adaylarının erken yaşta henüz kendilerini ispat etmeden NBA’e gitmek istemelerini eleştiren yıldız gard, konuya ilişkin şöyle konuştu:

“Fransa’da şu anda gençler arasında basketbola yaklaşımımız bu. 18 yaş altı ya da 17 yaş altı Fransız genç takımları da bunu hissediyor. Fransız genç takımlarının bir vitrin olduğu izlenimine kapılıyorsunuz. Daha az rekabet, daha az kazanma arzusu var.”

“Yetenekli çocuklar draft edilmek için her şeyi yapıyor. Sadece NBA’i düşünüyorlar. Aslında basketbolun basketbol sevgisinden, top sevgisinden ve bu oyundan daha az önemli olduğu izlenimine sahipler. Fransa’da kaygan bir yokuştayız ki bu oldukça endişe verici. Tabii ki çocuklar bunun hakkında giderek daha fazla düşündükleri için, Fransa’da veya profesyonel dünyada kendilerini gerçekten kanıtlamadan ülkeden giderek daha erken yaşta ayrılıyorlar. Açıkçası, bu durum bence gerçekten büyük bir sorun.”

Hali hazırda NBA’de 22 yaş altında dört Fransız oyuncu bulunuyor. Kilian Hayes, Theo Maledon, ligdeki üçüncü sezonlarını geçirmeye hazırlanıyor. Moussa Diabete ve Ousmane Dieng ise bu yılki draftte Los Angeles Clippers ve Oklahoma City Thunder tarafından seçildiler. Dieng, Avusturalya NBL’de bir yıl profesyonel basketbol basketbol oynadıktan sonra NBA draftine girerken, Moussa Diabate ise NCAA’de sadece bir sezon geçirdi.

“Önemli Olan NBA’de Verimli Olabilmek”

“NBA’e gitmek, bir süre meselesi değil. Hepimizin farklı yörüngeleri var ama bu ligde ihtiyaç duyulan şey üretken olmak. NBA artık Avrupa’ya farklı bir bakış açısına sahip. Avrupalılar daha önce ancak liglerinde iyi performans gösterdikleri takdirde draft ediliyorlardı. Şimdi Amerikalılarla yaptıkları gibi potansiyel üzerine giderek daha fazla risk alıyorlar. Daha önce durum böyle değildi. Çünkü Avrupalı oyuncular hakkında bir önyargı vardı. Bence bu bir hata.”

NBA’de son yıllarda ligin en iyi beş oyuncunun içinde bulunduğu listelerde Avrupa’dan buraya erken yaşta giden ve kendini ispat edip takımıyla özdeşleşen Luka Doncic, Nikola Jokic ve Giannis Antetokounmpo gibi örnekler var. Bu oyuncuların yakaladığı başarı, gelişim ve basketbol seviyesi, NBA’in son yıllarda Avrupalı oyunculara olan bakış açısını oldukça değiştirdi. Artık yerel liglerde en üst seviyede dakika dahi almadan birçok Avrupalı genç yetenek NBA’in yolunu tutuyor. Bunlar arasında en bilindik örnek Oklahoma City Thunder’ın uzun Aleksej Pokusevski. Şu anda NBA’in en önemli yıldızlarından biri olarak kendini kanıtlamış, kariyerinde iki kez MVP ve bir NBA şampiyonluğu yaşayan Giannis Antetokounmpo bu sınıfın en tanınmış üyelerinden…

Evan Fournier, yine de genç oyuncuların oyunları oturmadan NBA’e gitmesinin bir hata olduğunu düşünüyor. Fransız milli takımı ve Knicks’in yıldızı Avrupa’dan lige giden gençlerin ilk iki sezonda kendilerini ispat etmeleri gerektiğine inanıyor.

“NBA’e yüksek sıradan draft olduğunuz için başlangıçta oynayacaksınız. Ancak ilk iki yılda iyi performans gösteremezseniz ve yeterince şey gösteremezseniz, üçüncü yıl yedek oluyorsun. Dördüncü yıl aynı. İkinci sözleşmeni imzaladığın andan itibaren de rolün bir önceki yılla aynı olacak ve değişmeyecek.”

“Önemli Olan Hazır Olmak”

“Benim için, Fransa’daki takımınızda baskın bir oyuncu bile değilken draft edilmek ve NBA’de iz bırakmaya çalışmak düşünülemez. Bu kesinlikle mümkün değil. Bunu herhangi bir noktada yapamazsanız, NBA sana göre değil, o kadar. Belki 23-24 yaşlarında Avrupa’da iz bıraktıktan sonra oraya varırsın ama şu anda açıkçası bu iyi bir fikir değil çünkü kendini böyle hırpalıyorsun.”

2023 NBA draftinin potansiyel bir numarası Victor Wembanyama hakkında da açıklamalarda bulunan Fournier, 18 yaşındaki 2.21’lik uzuna destek olmaktan kaçınmadı.

“Açıkçası, oyunu etkileyici ama Victor’da beni en çok etkileyen şey, tüm bunlarla ilgili davranışları, kendini nasıl konumlandırdığı. Kendinden emin, gücünden emin. Nereye gitmek istediğini biliyor. Gerçekten, çocuk, o gerçekten bir kare. Bu durum nadirdir. Yaşına göre çok akıllı. Gerçekten dört gözle bekliyorum. Fransa takımında onunla omuz omuza olmak, nasıl davrandığını görmek, adamı biraz keşfetmek ve NBA’deki ilk çıkışını görmek.”