20 Haziran 2024

Euroleague Takvimdeki Değişiklikler Hakkında Yerel Liglerle Görüşecek

Geçtiğimiz haftalarda kovid-19 salgını sebebiyle hem Turkish Airlines Euroleague hem de 7Days Eurocup’da birçok maç ertelenmişti. Bunun sonucunda Euroleague yönetimi turnuvaya katılan ülkelerin lig temsilcileriyle video konferans üzerinden bir toplantı yapmaya karar verdi. Toplantıda Turkish Airlines Euroleague ve 7Days Eurocup organizasyonlarında ertelenen maçların durumu masaya yatırılacak.

Video konferansın amacı, 2020-21 Euroleague ve EuroCup takımlarına sahip tüm yarışma organizatörleri arasında bilgileri paylaşmak ve koordine etmek. Böylelikle her takım ve ligin önümüzdeki haftaları ve ayları daha iyi planlayabilmesini sağlamak. Salgın sebebiyle hem kıtada hem de yerel liglerde sezonu tamamlamak için takvimde açıklık yaratmak hedefleniyor. Fransa kovid-19 vakalarının artması sebebiyle geçtiğimiz hafta maçları erteleme kararı almıştı. Bu yüzden olası takvim sıkışmalarının önüne geçmek ve süreci en iyi şekilde koordine etmek için Euroleague yönetimi paydaşları ve domatestik lig temsilcileriyle birlikte hareket etmek istiyor.

Salgın sebebiyle maçların ertelenmesinin önüne geçmek için birçok öneri görüşülüyor. Bunların başında İspanya Oyuncular Birliği’nin maçların NBA’de olduğu gibi bir fanusta düzenlenmesi fikri geliyor. Avrupa’da bir fanusun nasıl inşa edileceği bilhassa coğrafi koşullar ve domestik liglerin durumu düşünüldüğünde kafalarda soru işareti yaratıyor. Euroleague ve Eurocup’da mücadele eden takımlar bu turnuvalarla eş zamanlı olarak yerel liglerinde mücadele ediyor. Euroelague yönetimi düzenleyeceği video konferansla yerel liglerle takvim konusunda anlaşarak en azından şimdiye dek ertelenen maçları bir fanusta oynatmayı düşünüyor.