27 Mayıs 2024

Euroleague Önümzüdeki Sezon Ödül Formatında Yeni Düzenlemeye Gidiyor!

Eurohoops.net’de çıkan habere göre Euroleague organizasyonu bir önceki sezonun covid-19 salgını sebebiyle iptal edilmesi sebebiyle kulüpleri finansal anlamda desteklemek için ödül formatında değişikler yaptı. 2020-21 sezonunda organizasyona iştirak eden takımlar için piyasa havuzundan kaynakları içeren ve aynı zamanda spor sonuçlarını ödüllendiren ödül fonu arttırılacak.

Yeni formata göre  Euroelague’e katılan her takım, uzun vadeli bir lisansa sahipse en az 1,5 milyon avro gelir elde edecek. Geçici lisansa sahip takımlarsa en az 500,000 avro tutarında gelire hak kazanacak. Geçmişte olduğu gibi, her galibiyetin belirli bir maddi değeri olacak. Fakat buna ek olarak – yalnızca bu sezon geçerli olmak üzere- en iyi 14 takım puan tablosundaki sıralamasına göre ayrıca ödüllendirilecek.

Aynı rapora göre Euroleague’de normal sezonu 14. sırada tamamlayan takım pazar havuzundan elde edilen asgari gelire ek olarak 150.000 avro alacak. Bu ödül sıralamaların tepesine doğru giderek artacak ve  1.5 milyon avroya kadar yükselecek. Final Four‘a ulaşan takımların kasasına ise 650.000 avroluk bir ödül girecek.

Bu uygulamayla, Euroleague organizasyonuna katılan her takım için daha fazla finansal istikrar sağlanması hedefleniyor. COVID-19 ile ilgili koşullar göz önüne alındığında, önümüzdeki sezon için kulüpler adına daha fazla gelir garanti edilecek. Yeni formatla maddi gelirlerin sportif sonuçlara daha az bağımlı olması hedefleniyor.