20 Haziran 2024

Euroleague 30. Hafta: AS Monaco – Valencia Basket Önizleme

Euroleague normal sezonunun 30’ncu haftasında AS Monaco, evinde İspanyol rakibi Valencia Basket’i ağırlayacak.

Normal sezonun sona ermesine kısa bir süre kala takımlar, Play Off ve eşleşme hesaplarını yapmaya başladı. Monaco, şu anda temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun önünde, ilk 4’ün son sırasını kapmaya en yakın aday olarak gözüküyor. Diğer taraftan Valencia Basket ise, aldığı kritik galibiyetler ile ilk 8’e girmek ve sürpriz gerçekleştirerek Final Four’a kalmak istiyor. İki ekibin de sezon çizgisini belli edebilecek mücadelede Valencia, kaybetmesi halinde ilk 8 şansını zora sokacak. Monaco ise 2 galibiyet farkının olduğu Fenerbahçe Beko ile arasındaki bu avantajı korumak isteyecek.

AS Monaco İlk 4’ü Kaybetmek İstemiyor

Takımın yıldızı Mike James’in yine sorunlarla karşı karşıya bıraktığı bir takım Monaco… Başarılı guard, öncesindeki tüm takımlarında olduğu gibi Monaco’da da kadro dışı bırakıldı. Fakat James’in bu maç itibariyle takıma geri döneceği de açıklandı. Kısa süreli bu ayrılığın ardından Mike James’in dönüşü, Monaco’nun hücum çeşitliliğini artıracaktır. Okobo’nun önderliğinde ilerleyen Monaco’da Mike James faktörü de, Fransız ekibinin elini güçlendirecek. Bunun yanı sıra 4 maçtır arka arkaya kazanan takım, bu süreçte Play Off’un son 4 sırasını karıştırdı. Zira Bologna, Baskonia ve Maccabi’yi mağlup etmeyi başardılar. Valencia Basket de ilk 8’in hemen altında fırsat kollamakta. Dolayısıyla Valencia karşısında da sahaya favori olarak çıkıp, İspanyol ekibini mağlup ederek yine yarışı kızıştırabilirler.

Valencia Basket Sürpriz Yapmak İstiyor

Valencia Basket tarafında ise işler son Fenerbahçe Beko galibiyeti ile rayına oturdu. Öncesinde oynadıkları Real Madrid, Milano ve Baskonia maçlarını mağlup olarak tamamlamışlardı. Özellikle Baskonia karşısında 114 sayı yiyerek ağır bir mağlubiyet aldılar. Fakat Fenerbahçe Beko’yu mağlup etmeleri İspanyol ekibini adeta uyandırdı. İlk 8’den sadece 1 galibiyet uzakta bulunan Valencia, Monaco karşısında tüm kozlarını oynayacak. Konuk ekibin şansı az olsa da, Monaco’yu devirerek iddialarını sürdürmek isteyecekler. Bu bağlamda da iki ekip arasındaki mücadele, haftanın en heyecanlı maçlarından birine tanıklık etmemizi sağlayabilir. Monaco galip gelirse ilk 4’ü neredeyse garantileyecek. Valencia kazanırsa, ilk 8’in son adayı olma yarışı iyiden iyiye sertleşecek.