19 Haziran 2024

EuroCup’da 2020-21 Sezonunda Yer Alacak Takımlar Nasıl Belirlenecek?

Euroleague yönetimi ile 11 kurucu takım, A lisansına sahip kulüpler, bugün (25 Mayıs) yaptıkları toplantı sonrasında hem Turkish Airlines Euroleague hem de 7DAYS EuroCup‘da 2019-20 sezonunun devam etmemesine, beyaz sezon olarak yani şampiyonsuz olarak tarihe geçmesine karar verdiler.

Tabi bu karar sonrası merak edilen konulardan biri de 2020-21 sezonunun ne zaman başlayacağı ve katılımcı takımların nasıl belirneyeceğiydi.

EuroCup’da yeni sezon 30 Eylül 2020’de başlayacak ve katılımcı takımlar şöyle olacak:

  • Öncelikle 2019-20 sezonunda çeyrek finali garantilemiş olan AS Monaco, Partizan, Promitheas, Virtus Bologna, Tofaş, Venezia, Unicaja Malaga ve Unics Kazan yeni sezonda da EuroCup’da mücadele edecekler.
  • Kalan 16 takım ise yerel liglerde tescil edilen sıralamalara göre belirlenecek ve önceki sezonlarda olduğu gibi EuroCup yönetimi katılımcı takımların listesini teklif olarak hazırlayıp Euroleague yönetimine iletecek final onay için.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde FIBA Şampiyonlar Ligi önemli hamleler yapmış ve Darüşşafaka Tekfen ile Lietuvos Rytas gibi köklü EuroCup takımlarını bünyesine katmayı başarmış, bu da EuroCup’ın gücünü bir kademe daha düşürmüştü.