30 Mart 2023

Ergin Ataman ALBA Galibiyetinin Ardından Açıklamalarda Bulundu

Anadolu Efes, Turkish Airlines EuroLeague’in dördüncü maç gününde evinde formda ALBA Berlin karşısında zorlanmasına karşın 78-74 kazanarak iki maçlık mağlubiyet serisini sonlandırdı.

Karşılaşmanın ardından baş antrenör Ergin Ataman galibiyeti değerlendirirken, takım halinde kötü bir basketbol ortaya koyduklarını ve üzerlerindeki baskıya karşın ALBA Berlin gibi formda bir rakip karşısında kazanmanın öneminden bahsetti.

“Öncelikle berbat basketbol oynadığımızı söyleyebilirim. Belki de yıldız oyuncularımızla çok iyi bir takımız. Ama tabii ki şimdi üzerimizde baskı var, çünkü Monaco’da uzatmalarda kaybettiğimiz ve son saniyede Valencia’ya karşı iki gün önce kaybettiğimiz iki maç sonunda bugün kazanmak kolay değil. Bunlar takıma baskı yaptı ve bu yüzden bu gece hücumda iyi oynamadığımızı düşünüyorum.

Takım olarak kötü bir hücum performansı ortaya koyduklarını kaydeden deneyimli antrenör, maçın kazanılmasında Bryant Dunston’ın son bölümdeki savunma performansının önemine vurgu yaptı.

“Hücumda sadece iki oyuncu kullandık. Will Clyburn 19 denemede 5 basket bulabildi. Micic 17 şut kullandı ve sadece altı basket atabildi. Pick-and-roll sayları bulamadık. Bu, hücumda büyük bir sorundu ve özellikle ALBA gibi bir takıma karşı büyük bir sorundu ALBA Berlin gibi, şimdiye kadarki en iyi hücum takımı, özellikle açık saha ve koşu oyununda, yani her şutu kaçırdığınızda hemen bir basket buluyorlar. Maçı kazanmamızın nedeni, Bryant Dunston’ın son çeyrekte defansif olarak yaptığı büyük katkıydı.”

EuroLeague.net