20 Haziran 2024

Dzanan Musa, Anadolu Efes’te

Ülkemizi Turkish Airlines EuroLeague’de temsil eden Anadolu Efes, Bosna Hersekli forvet Dzanan Musa ile anlaştı. Kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre NBA patentli forvetle 2.5 yıllık sözleşme imzalandı.

Dzanan Musa, 16 yaşında Cedevita Zagreb ile EuroLeague tecrübesi yaşadıktan sonra 2018 NBA draftinde birinci tur 29. sıradan Brooklyn Nets tarafından seçildi. 2020 Kasım’ında Detroit Pistons’a takas edilen Bosna Hersekli forvet Nets ve Pistons formalarıyla 2018-2019 ve 2019-2020 sezonlarında toplam 10 NBA maçında forma giyip 4.3 sayı, 1.9 ribaunt ve 0.9 asist ortalamaları yakaladı. Bruce Brown takasında Detroit Pistons’ın yolunu tutan 2.06’lık forvet ardından takımı tarafından serbest bırakıldı.

Adı daha önce Fenerbahçe Beko ile de anılan Dzanan Musa skorer kimliğiyle ön plana çıkan bir oyuncu. İyi bir dış şuta sahip olan 21 yaşındaki basketbolcu bunun yanında birebirlerde adam eksiltmesi ve potaya gidişleriyle de skor üretebiliyor. 19 yaşında gittiği NBA’de fazla tutunamayan ve daha çok takımı Brooklyn Nets’in G-League takımı olan Long Island Nets forması giydi.

Dzanan Musa skorer kimliğiyle bilhassa hücumda son derece yüksek potansiyele sahip bir oyuncu. Ergin Ataman’ın oyunculara özgürlük tanıyan basketbol anlayışı düşünüldüğünde Anadolu Efes’e adapte olmakta fazla sorun yaşamayacağını düşünüyorum. Son derece özgüvenli bir oyuncu olan Musa savunma anlamındaysa biraz handikaplı. Boşnak forvet, NBA’de geçirdiği iki sezon boyunca savunmadan çok ofansif özellikleriyle ön plana çıkan bir oyuncu oldu.