19 Haziran 2024
NBA

Donald Trump ve NBA Yıldızları Yine Karşı Karşıya!

Donald Trump, NBA maçlarında yapılan protestolara karşı olduğunu dile getirdi.

ABD başkanı Trump, sporcuların maçlar öncesindeki milli marş esnasında diz çökerek ırksal adaletsizliği proteste etmeleri konusunda memnın olmadığını dile getirdi.

USA Today’den Scott Gleeson’ın haberine göre Trump, bu soruyu şöyle yanıtladı:

Bence bu utanç verici bir hareket. NBA ile birlikte çalışıyoruz. Ligi tekrar başlatmak için çok yakın bir şekilde çalıştık. Başlayabilmeleri için çok uğraştım. Sonra bakıyorum herkes milli marşta diz çöküyor. Bu benim için kabul edilemez. Maç sırasında diz çöktüklerini görünce maçı kapatıyorum. Maçla hiç ilgilenmiyorum. Şunu söyleyeyim: Birçok insan da benim gibi düşünüyor.

Maç sırasında insanların diz çöktüğünü ve milli marşımız ile bayrağımıza saygısızlık ettiğini görünce kişisel olarak maçı kapatıyorum.

USA Today

Sporcuların yaptığı bu diz çökme protestosunun amacı ırksal adaletsizliğe dikkat çekme olsa da başkan Trump, bu hareketin milli marş ve bayrağa karşı saygısızlık olarak yorumluyor.

Ayrıca Trump’a NBA’in TV reytingleri de ciddi bir düşüş yaşadı ve bunun sebebi de oyuncuların yaptığı bu diz çökme protestosu:

Basketbol reytingleri çok düştü bildiğiniz üzere. Beyzbolda falan da çok düştüğünü duyuyorum. Bayrağımız, ülkemiz için buna karşı durduk. Birçok insan benimle aynı fikirde. Yanılıyorsam seçim kaybedeceğim. Sorun değil. Her zaman bayrağımızı savunacağım.

USA Today

Bu yorumlara New Orleans Pelicans‘ın tecrübeli oyuncusu JJ Redick şu yanıtı verdi:

Öncelikle NBA’de herhangi biri Başkan Trump’ın basketbol izleyip izlemediğini umursamıyordur diye düşünüyorum. Düşüncesine gelirsek de NBA paylaşımlarından bağımsız olarak yaptığı her paylaşım ayrıştırmak, kışkırtmak, kendi seçmenini gaza getirmek için yapılmış paylaşımlar.

Lebron James ise Trump’ın NBA izlememesinden dolayı pek de üzülmüş gibi görünmüyor, yaptığı açıklamayla da bunu belirtmiş zaten:

Gerçekten basketbol camiasının onun NBA izlememesi sebebiyle üzgün olduğunu zannetmiyorum.