30 Mart 2023

Dino Radoncic: “Hakem Yönetimi Korkunç Seviyede”

FIBA EuroBasket son 16 turunda Almanya, Karadağ karşısında ikinci yarısında oldukça zorlandığı mücadeleyi 85-79 kazanmayı bildi. Güçlü rakibi karşısında ikinci yarı 27 sayı farktan geri gelen Karadağ cephesinde Dino Radoncic maçın ardından verdiği demeçte hakemlerden şikayetçi oldu.

Maçın son bölümünde farkı iki topa kadar indiren Karadağ, bitime yaklaşık 30 saniye kala Kendrick Perry’nin Maodo Lo’ya yaptığı sportmenlik dışı faul yüzünden maçı kaybederken, Karadağlı Radoncic, hakemler hakkında şöyle konuştu:

“Sonuçta hakemler kazanmamıza izin vermediler, bu bekleniyordu. Hakemlik düzeyi korkunçtu. En iyi hakemlerin burada olmaması çok yazık. Herkes bunun ilk kez olmadığını anladı.”

Turnuva boyunca FIBA hakemleri başta Litvanya Almanya ve Türkiye Gürcistan maçı olmak üzere kural hatası yaparken, özellikle çalınan faullerde çoğu zaman bir standart yakalayamadı. Birçok ekip alınan mağlubiyetin ardından hakemlere ağır eleştiriler yöneltti. Litvanya ve Türkiye ise oynadıkları Almanya ve Gürcistan maçlarındaki kural hatasından ötürü karşılaşmaların tekrarını talep etti