25 Mart 2023
NBA

Dikembe Mutombo Beyin Tümörü Tedavisi Görüyor

Eski NBA yıldızı ve Hall of Fame üyesi Dikembe Mutombo, beyin tümörü tedavisi görüyor.

NBA yönetimi, dün ailesi adına yayınladığı mesajda Demokratik Kongolu uzunun beyin tümörü tedavisi gördüğünü doğruladı. Yayınlanan mesajda 56 yaşındaki yıldızın Atlanta’da tedaviye başladığını ve iyi bir ruh halinde olduğu belirtilirken, kendisine ve ailesine geçmiş olsun dilekleri sunuldu.

“Dikembe ve ailesi, bakımına odaklanabilmek için bu süre zarfında mahremiyet istiyor. Dualarınız ve iyi dilekleriniz için minnettarlar.”

2008-09 sezonunda emekli olan Dikembe Mutombo, NBA’de geçirdiği 18 sezonda kariyer bloklarında lig tarihinde ikinci sırada yer aldı.

Kariyerinde Denver Nuggets , Atlanta Hawks , Philadelphia 76ers , New Jersey Nets , New York Knicks ve Houston Rockets formalarını terleten pivot, 4 kez yılın savunmacısı seçilirken, üç kez All-NBA beşinde yer aldı ve 8 kez All-Star seçildi. Yıldız isim 2015 yılında Hall of Fame üyesi olmuştu.

Emekli olduktan sonra, Mutombo, hayırsever ve insani amaçlar için yoğun bir şekilde çalıştı. Özellikle Mayıs ayında ikinci sezonunu tamamlayan Basketbol Afrika Ligi’nin gelişiminde sporun elçisi olarak görev yaptı.

Dokuz dil bilen Dikembe Mutombo, 1997’de Kongo’daki insanlar için sağlık, eğitim ve yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanan ve kendi ismini taşıyan vakfı kurdu. Dikembe Mutombo Vakfı, başkent Kinşasa’da 170 yataklı bir hastanenin inşasına öncülük etti ve bu tesis, bakım için ödeme gücünden bağımsız olarak yaklaşık yarım milyon insanı tedavi etti.