25 Mart 2023

Deandre Ayton Indiana Pacers ile Anlaşmaya Yakın

Phoenix Suns ile çaylak kontratı sezon sonunda sona eren Deandre Ayton hakkında bir iddia ortaya atıldı.

ESPN’den Brian Windhorst’a göre Indiana Pacers, yıldız pivotu sing&trade ile kadrosuna katmaya çok yakın. Bu senaryoda Pacers’ın Phoenix Suns’a anlaşmanın bir parçası olarak Myles Turner’ı göndereceği konuşuluyor.

Indiana Pacers geçtiğimiz günlerde Malcolm Brogdon’ı Boston Celtics’e takas ederek maaş sınırında büyük bir boşluk yarattı. Bu sayede Phoenix Suns’ın yıldızı Deandre Ayton’a maksimum kontrat verebilecek alana sahipler.

23 yaşındaki Deandre Ayton geçtiğimiz sezon kulüp rekorunu kırarak ligi 64 galibiyetle zirvede noktalayan Suns’ın başarısında kilit rol oynuyordu. 2018 draftinin bir numarası, NBA’de Phoenix Suns ile geçirdiği dört yılın her birinde ortalama bir double-double yaptı ve geçen yılı maç başına 17.2 sayı ve 10.2 ribaunt ile tamamladı.

Analiz

Yeniden yapılanma sürecindeki Indiana Pacers ise eğer bu hamle gerçekleşirse takımı üstüne kurabileceği önemli bir parçaya kavuşacak. Geçtiğimiz sezon ortasında Domantas Sabonis ve Caris LeVert’in takımdan ayrılması ve bu isimlerin yerine Tyrese Haliburton’ın kadroya katılmasıyla takımı sıfırlayan Pacers, Ayton’ı kadroya katabilirse hem Haliburton’a önemli bir ikili oyun partneri bulmuş olacak hem de son iki sezonda oldukça sorunlu olan çember savunmasını iyileştirecek.

Deandre Ayton’ın koç Monty Williams ile NBA play-offlarında Dallas Mavericks serisinde yaşadığı problemler takımdan ayrılmasında önemli rol oynadı. Phoenix Suns açısından Ayton’ı kadroda tutmak yerine onun yerine belki profil olarak daha düşük fakat çember koruma konusunda sağlıklı olduğunda ligin en elit uzunlarından Myles Turner’ı kadroya katmak iyi bir tercih olabilir.