18 Temmuz 2024

Davis, Lakers ile Neden Uzun Süreli Kontrat İmzaladığını Açıkladı

Bildiğiniz üzere Anthony Davis, geçtiğimiz günlerde Los Angeles Lakers ile 5 yıllık kontrat imzalamış ve bu uzun süreli kontrat NBA çevrelerinde şaşkınlık karşılanmıştı. Yıldız uzun da duruma açıklık getirdi, neden uzun süreli kontrat imzaladığını açıkladı.

Transfer sezonunun başında yeni sezon için geçerli olan oyuncu opsiyonunu reddederek serbest kalan Davis’in tekrar Lakers ile anlaşmasına kesin gözüyle bakılıyordu ve öyle de oldu ama beklentilerin aksine kısa süreli bir kontrat yerine 5 yıllık toplam 190 milyon değerinde bir kontrat imzalandı taraflar arasında.

Zoom aracılığıyla medya mensupları ile buluşan Davis, kontratın süresi hakkında şu ifadeleri kullandı:

2-3 yıllık bir sözleşme imzalayabilirdim. Ancak bazı gerçekleri de göz önünde bulundurmam şarttı. Sakatlıklar sebebiyle sıkıntılar yaşadığım bir geçmişim var. 2-3 yıllık bir anlaşma imzalayarak bu konuda kendimi riske atabilirdim.

2019-20 sezonunda 9 maç kaçıran Davis hem omuz hem de belinden sakatlıklar yaşamıştı. Normal sezonda kaçırdığı maçların aksine play-off yolculuğunda Lakers’ı yanlız bırakmayan ve 21 maçın tamamında sahada olan Davis’in son bölümde bileğinden yaşadığı sakatlık yaşadığı ve süre aldığı her maçtan sonra ciddi bir tedavi altına alındığı da ortaya çıkmıştı.

Davis açıklamalarına şunları ekledi:

Mümkün olduğu kadar uzun bir kontrat imzalamak istedim çünkü Lakers’ta uzun süre oynamak istiyorum. İçinde bulunduğum bütün şartları da göz önüne alınca 5 yıllık kontratın benim için en iyisi olduğuna karar verdim.

Ufak bir hatırlatma daha yapalım; Davis 7 yıllık kariyerinde normal şartlarda oynaması gereken 574 maçın aksine 466 maçta sahada yer alabilmişti.

27 yaşındaki süper yıldız 2019-20 sezonunda Lakers ile 62 maçta görev almış ve 26.1 sayı, 9.3 ribaund, 3.2 asist ortalamaları ile mücadele etmişti. Play-off’larda ise 21 maçta 27.7 sayı, 9.7 ribaund, 3.5 asist, 1.2 top çalma, 1.4 blok istatistikleri ile katkı vermişti.